Zlato (oz) / USD
1 908,83
0,29 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Analytici: Světové akcie se za rok od ruské invaze na Ukrajinu vzpamatovaly

Světové akcie, které byly po ruské invazi na Ukrajinu zasaženy nervozitou a poklesem, se po roce bojů postupně vzpamatovaly. Nejsledovanější americký akciový index S&P 500 je stále v minusu přes pět procent, mnohé evropské se ale již dostaly do plusu. Uvedli to analytici, které oslovila ČTK.

akciový index S&P 500
Nejsledovanější americký akciový index S&P 500 je stále v minusu přes pět procent, mnohé evropské se ale již dostaly do plusu. Foto: Google

„Před 12 měsíci si nikdo nebyl jistý, jaké mohou být škody, a jak se celá situace vyvine. Nejvýznamnější akciové indexy se ale z velkých ztrát vzpamatovaly a zdá se, že akcie jsou na vzestupu. Paradoxně evropské akciové trhy, na které by válka měla mít největší vliv, jsou na tom rok od vypuknutí konfliktu velmi dobře,“ řekl ČTK analytik Portu Lukáš Raška.

Index S&P 500 reagoval v nejbližších dnech po vypuknutí války propady. Investoři si ale bezprostředně po vypuknutí konfliktu význam této události příliš nepřipouštěli. K výraznější změně začalo docházet až v průběhu následujících měsíců, kdy se naplno začaly projevovat efekty rostoucích cen komodit. S&P 500 tak v říjnu 2022 od začátku války ztrácel přes 18 procent. Od té doby se ale kvůli klesající inflaci a vyhlídkám na to, že se Amerika vyhne recesi, investorům zlepšila nálada, uvedl Raška

Evropský akciový index Euro STOXX 50 reagoval na začátek války propadem, během prvních 14 dnů o 12 procent. Podobně jako v případě S&P 500 ale ty největší přišly až v následujících měsících. Na konci září 2022 ztrácel Euro STOXX 50 od vypuknutí konfliktu přes 18 procent. Právě v té době ale začaly přicházet dobré zprávy a evropským akciím se od října 2022 daří. Mezi zprávy, které zlepšily investorům náladu, patřily teplejší počasí v Evropě, a tedy levnější plyn, lepší podnikatelská nálada a rychleji klesající inflace. Za posledních 12 měsíců je tak Euro STOXX 50 v zisku přes sedm procent, dodal.

Pod největší tlak se po vypuknutí konfliktu dostaly akcie v Evropě a Rusku, doplnil analytik XTB Štěpán Hájek. Ruská burza byla nucena dokonce obchodování s domácími akciemi pozastavit, aby ho posléze spustila ve velmi omezeném režimu a nenastaly dalším dramatické výprodeje.

Největší míru nejistoty pro evropské akcie nezpůsobovaly podle něj obavy z geopolitického vývoje, ale dopad sankcí západních zemí uvalených na Rusko, které měly zásadně ochromit schopnost evropských firem přežít nadcházející zimu. Se studenějšími měsíci na konci roku 2022 se však ukázalo, že plynu se Evropa krátkodobě dokonce přezásobila, což začalo rychle tlačit na ceny plynu a elektřiny, čímž vymizely obavy ohledně energetické krize.

Na akciových trzích to vyústilo v situaci, kdy například německý index DAX za 12 měsíců od začátku války rostl o 4,1 procenta. Britský index FTSE se už dokonce dostal na nová historická maxima. Od začátku ruské invaze je v zisku o 6,2 procenta, upozornil Hájek.

(ČTK)

Další z kategorie Světová ekonomika