Zlato (oz) / USD
1 914,37
0,46 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Analytici: Sankce zatím ekonomiku Ruska nedrtí, její vyhlídky ale nejsou světlé

Sankce, které kvůli invazi na Ukrajinu uvalily Evropská unie, Spojené státy a další, zatím nezasáhly ruské veřejné finance tak silně, jak Západ doufal. S blížícím se koncem roku ale začínají omezovat schopnost Moskvy generovat příjmy a ruské ekonomice hrozí v dohledné době vážné problémy. Takto po osmi měsících války hodnotí dopady sankcí analytici z bruselského institutu Bruegel. Eurokomisařka Věra Jourová mezitím avizovala debatu o dalším zpřísnění sankčního režimu EU.

sankce
Ruskou ekonomiku podle nich dosud před nestabilitou chránila „rozhodná“ politika ruské centrální banky. Analýza také poukazuje na vliv zdražení komodit vyvážených Ruskem, především fosilních paliv. Tento vývoj „více než vyvážil poklesy v objemech exportu“. Foto: iStock

Unie od února schválila osm balíků „restriktivních opatření“, která míří proti ruským politikům a podnikatelům, bankám a dalším společnostem a omezují vzájemný obchod. Tvrdé sankce uvalily také USA, Británie a některé další země, okamžité dopady na výkon ruské ekonomiky ale nakonec neodpovídaly očekáváním.

„Účinky sankcí na ruskou ekonomiku se projevují pomalu,“ uvádí Bruegel. Sankce podle něj až nyní začínají ovlivňovat toky příjmů do ruské státní kasy. „Rusko je tudíž schopné pokračovat ve financování své války na Ukrajině,“ napsali autoři nové analýzy.

Ruskou ekonomiku podle nich dosud před nestabilitou chránila „rozhodná“ politika ruské centrální banky. Analýza také poukazuje na vliv zdražení komodit vyvážených Ruskem, především fosilních paliv. Tento vývoj „více než vyvážil poklesy v objemech exportu“.

„To ovšem neznamená, že ruská ekonomika nebude ve střednědobém až dlouhodobém horizontu trpět. Dobrovolný odchod velkého počtu západních firem, očekávaný energetický odklon EU a neschopnost Ruska najít stejně dobré zákazníky jinde způsobí ruské ekonomice vážné škody,“ dodává Bruegel.

Makroekonomické vyhlídky Ruska označuje bruselský think-tank za neutěšené. Kromě odchodu stovek zahraničních firem z ruského trhu podle něj ke slábnoucí ekonomické aktivitě přispívají obchodní restrikce zavedené EU, USA a dalšími. „Data za druhé a třetí čtvrtletí jasně ukazují, že některé sektory, včetně výroby aut a letectví, jsou tvrdě zasažené,“ napsali analytici. Situace Ruska se podle nich pravděpodobně dál zhorší poté, co v prosinci vstoupí v platnost embargo EU na ropu dováženou tankery.

Brusel trvá na tom, že unijní sankce mají už nyní dramatické dopady. Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová minulý měsíc prohlásila, že ruské finančnictví „je uměle udržováno při životě“, ruský průmysl je „na cucky“ a že ruská ekonomika směřuje ke kolapsu.

Na pozadí polemik ohledně jeho účinnosti stále pokračují debaty o zpřísňování sankčního režimu. Těsně po zveřejnění nové analýzy Bruegelu uvedla eurokomisařka Jourová, že unie „možná brzy“ přijde s novým balíkem postihů. O vyjádření, které zaznělo ve středu večer při promítání dokumentu o ruském opozičníkovi Alexeji Navalném, informoval web Politico.

Podle Bruegelu je nyní potřeba především lepší koordinace sankcí ve světě. Takový vývoj by podle analytiků „izoloval ruskou ekonomiku, omezil příliv příjmů do ruské pokladny, a tím pomohl zastavit válku“.

(ČTK)

Další z kategorie Světová ekonomika