Zlato (oz) / USD
1 341,12
0,00 %
Zlato (oz) / CZK
30 363,27
0,00 %
EUR / USD
1,13
0,00 %
USD / CZK
22,64
0,00 %
Světová ekonomika
Analytici: Firmy v ČR by zasáhl až vyhrocený spor EU s USA o cla

Cla Evropské unie na dovoz některého zboží z USA, která začnou platit v pátek, budou mít na českou ekonomiku minimální dopad. Podle analytiků i podnikatelských svazů se totiž téměř netýkají podniků, ale jen spotřebitelů.

Cla na dovoz oceli ve výši 25 procent a na dovoz hliníku ve výši deseti procent zavedl americký prezident Donald Trump v březnu. Foto: iStock

V případě, že by obchodní válka mezi EU a USA eskalovala a Spojené státy zavedly cla na dovoz aut nebo se zvýšily ceny pohonných hmot, české firmy by to už pocítily, shodli se analytici i svazy, které oslovila ČTK. Podle evropské komisařky pro obchod Cecilie Malmströmová je EU připravena zahájit se Spojenými státy rozhovory o řešení obchodního sporu, který rozpoutalo zavedení amerických cel na dovoz oceli a hliníku. Cla na dovoz oceli ve výši 25 procent a na dovoz hliníku ve výši deseti procent zavedl americký prezident Donald Trump v březnu. Koncem května vypršela pro EU, Kanadu a Mexiko výjimkou, kterou měly z placení těchto poplatků.

V reakci na to EU začne od pátku uplatňovat odvetná cla 25 procent na dovoz vybraného amerického zboží, jehož roční dovoz do EU dosahuje hodnoty 2,8 miliardy eur (zhruba 72 miliard Kč). Výrobky, které nově podléhají clům, jsou vesměs určeny pro konečnou spotřebu. Na seznamu jsou produkty z oceli a hliníku, zemědělské výrobky a další zboží, figurují na něm například i motocykly, džíny nebo whisky.

Podle analytika Komerční banky Viktora Zeisela toto zboží na evropském trhu sice asi zdraží, ale zřejmě o něco méně než o 25 procent. „Česko z USA dováží především stroje, auta, elektroniku a léky a na tyto produkty se evropská cla zatím nevztahují,“ doplnil analytik Raiffeisenbank Jakub Červenka. Podle Zeisela by větší dopad na českou ekonomiku mělo případné zavedení cel ze strany USA na dovoz aut. To by se obchodní přestřelky změnily ve skutečnou obchodní válku, dodal.

Hrozí zvýšení cen spotřebního zboží

Podle Hospodářské komory by případné rozpoutání obchodní války mezi unií a Spojenými státy nemělo vítěze, ale jen poražené. „Celosvětově navíc v souvislosti s protekcionistickými kroky USA hrozí zvýšení cen pohonných hmot, které by zasáhlo naše hospodářství napříč všemi sektory,“ uvedl mluvčí komory Miroslav Diro. Podniky ale doufají, že USA s EU dospějí k dohodě.

Svaz průmyslu a dopravy soudí, že EU postupuje v souladu s pravidly Světové obchodní organizace a snaží se reagovat na nastalou situaci, nikoliv ji vyhrocovat. „Opatření EU je podle našeho názoru připraveno rozumně a s ohledem na zájmy evropského byznysu,“ sdělila ČTK Eva Veličková ze svazu.

Podle Malmströmové EU zaměřila cla na některé věhlasné americké produkty jako burbon nebo motocykly Harley-Davidson v naději, že tak „vyvolá rozruch“ a vytvoří tlak na americké představitele.

(ČTK)