Zlato (oz) / USD
1 766,97
0,20 %
Zlato (oz) / CZK
38 044,74
0,30 %
EUR / USD
1,20
0,04 %
USD / CZK
21,53
0,10 %
Světová ekonomika
Analytici: Bitcoin by mohl opět atakovat hranici 20 000 dolarů

Hlavní kryptoměna bitcoin bude v příštích týdnech dále posilovat a mohla by opět atakovat rekordní hranici 20.000 USD, tedy přes 440.000 Kč. Důvodem je nejistota na světových trzích způsobená zhoršující se situací kolem epidemie koronaviru. Ekonomové oslovení ČTK však zároveň varují před příliš rychlým zhodnocováním bitcoinu.

Češi letos v prvním pololetí nakoupili bitcoiny a další kryptoměny za 1,8 miliardy korun. Je to zhruba o 20 procent více než ve stejném období minulého roku. Foto: Pixabay

Místy až pozoruhodná odolnost bitcoinu podle analytika Purple Trading Štěpána Hájka pokračuje a rostoucí poptávka po kryptoměně dostala její cenu na nejvyšší úroveň od prosince 2017. V současnosti se bitcoin obchoduje okolo 17.700 USD, tedy 393.000 Kč, přičemž v tomto týdnu se přiblížil až 18 400 dolarů.

„Už v tuto chvíli však řada investorů varuje před příliš rychlým růstem ceny, který připomíná rok 2017. Jestli bude následovat opět rychlý pád, bude záležet na tom, jak jednoduše se cena dostane nad hranici 20 000 USD. Pokud se však cena stabilizuje poblíž svých rekordních úrovní, může to znamenat nalezení nové rovnovážné ceny,“ podotkl Hájek.

Tvrdá restriktivní opatření kvůli pandemii ničí globální ekonomiku, což zřejmě podle hlavního ekonoma BH Securities Štěpána Křečka povede k dalším reakcím centrálních bank a vlád. „Výsledkem může být znehodnocení standardních měn, což bitcoinu pochopitelně nahrává. Důležitou zprávu rovněž přinesla platební služba PayPal, která hodlá bitcoiny přijímat,“ podotkl. Upozornil ale na vysokou proměnlivost ceny i vysoký podíl poptávky spekulantů, kteří neberou bitcoin jako dlouhodobou investici a chtějí jen rychle vydělat.

Poptávka po bitcoinech podle ředitele Bitstock.com Martina Stránského v posledních dvou měsících stoupla v Česku zhruba o čtvrtinu. „Vedle rychlého zhodnocení zájmu nahrává i fakt, že jej ve stále větší míře přijímají obchodníci typu Alza.cz. Naši klienti navíc mohou svůj bitcoinový účet pohodlně ovládat prostřednictvím mobilní aplikace,“ dodal Stránský.

Češi letos v prvním pololetí nakoupili bitcoiny a další kryptoměny za 1,8 miliardy korun. Je to zhruba o 20 procent více než ve stejném období minulého roku. Právě bitcoin odstartoval masový zájem o svět virtuálním měn. Vznikl v roce 2009 jako alternativa oficiálních měn a během let se prosadil jako přední kryptoměna světa, nezávislá na centrálních bankách.

(ČTK)