Zlato (oz) / USD
1 905,49
0,46 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Americký regulátor varuje investory před rizikem nákupu kryptoaktiv

Americká Komise pro cenné papíry a burzy (SEC) vydala upozornění pro investory, ve kterém varuje, že firmy nabízející cenné papíry spojené s kryptoměnami možná nedodržují americké zákony. Neregistrované nabídky těchto cenných papírů totiž možná neposkytují důležité údaje, včetně auditovaných finančních výkazů, které jsou důležité pro informované rozhodování o investicích, uvedla SEC.

podvod
Americká Komise pro cenné papíry a burzy (SEC) vydala upozornění pro investory, ve kterém varuje, že firmy nabízející cenné papíry spojené s kryptoměnami možná nedodržují americké zákony. Foto: iStock

Úřad pro dohled nad burzami se zaměřuje na kryptoměnové odvětví, které předseda SEC označil za „divoký západ“ plný nekalých praktik. Snahy úřadu nabraly na obrátkách po listopadovém krachu kryptoměnové burzy FTX, upozornila agentura Reuters.

SEC v upozornění pro investory rovněž varovala před službami „proof of reserves“ nabízené některými kryptoburzami. Ty mají uživatelům umožnit ověření, že burza má dostatek aktiv na pokrytí toho, co zákazníci drží. Subjekty obchodující s kryptoaktivy mohou tuto službu používat místo auditovaných finančních výkazů, aby zmátly zákazníky ohledně bezpečnosti jejich aktiv, uvedla SEC.

Akcie kryptoburzy Coinbase Global klesly až o 15 procent, protože SEC v rámci svého zásahu proti firmám zaměřeným na kryptoměny pohrozila ve středu burze žalobou kvůli některým produktům. Akcie firmy loni kvůli krizi v odvětví klesly o zhruba 86 procent. Zásah SEC se zřejmě bude týkat spotového trhu a služeb Earn, Prime a Wallet, uvedla firma Coinbase.

(ČTK)

Další z kategorie Světová ekonomika