Zlato (oz) / USD
---
--- %
Zlato (oz) / CZK
---
--- %
EUR / USD
---
--- %
USD / CZK
---
--- %
Světová ekonomika
Americký dolar se drží v blízkosti několikaměsíčních minim

Americký dolar dnes mírně posiluje, zůstává však v blízkosti několikaměsíčních minim vůči euru i dalším měnám. Euro vůči dolaru kolem 17:00 SEČ ztrácelo zhruba desetinu procenta a pohybovalo se blízko 1,04 USD. Jednotná evropská měna se tak drží nedaleko čtyřměsíčního maxima 1,0481 USD, na které vystoupila minulý týden.

dolar

Americký dolar dnes mírně posiluje, zůstává však v blízkosti několikaměsíčních minim vůči euru i dalším měnám. Foto: iStock

Dolar je v poslední době pod tlakem kvůli očekávání, že americká centrální banka (Fed) zpomalí tempo zvyšování úrokových sazeb. Zápis z listopadového zasedání Fedu zveřejněný tento týden ukázal, že výrazná většina představitelů banky se shodla na tom, že v brzké době bude pravděpodobně vhodné zvyšování úroků zpomalit.

Fed na zasedání, které se konalo 1. a 2. listopadu, počtvrté za sebou zvýšil úrokové sazby o 0,75 procentního bodu. Jeho základní sazba se tak dostala do rozpětí 3,75 až 4,00 procenta, tedy na nejvyšší úroveň za téměř 15 let. Zápis podpořil spekulace o tom, že na prosincovém zasedání již Fed zvýší úroky pouze o 0,5 procentního bodu.

Investoři nyní čekají na středeční projev šéfa Fedu Jeroma Powella. „Powellovy první komentáře od zasedání, které skončilo 2. listopadu, budou klíčové,“ uvedl podle agentury Reuters analytik devizových trhů Simon Harvey ze společnosti Monex Europe.

(ČTK)