Zlato (oz) / USD
2 030,68
1,11 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Americký dolar roste pátý den v řadě, pomohla data z trhu práce

Americký dolar roste pátý den v řadě, což je jeho nejdelší růstová série od loňského srpna. Pomohla mu data z trhu práce, která ukázala růst počtu pracovních míst, což americkou centrální banku (Fed) nenutí rychle zvyšovat základní úrokovou sazbu. Dolarový index krátce před 18:30 SEČ přidával 0,1 procenta na 103,57 bodu. Ve středu index vystoupal na 103,69, nejvýše od 13. prosince.

dolar
Americký dolar roste pátý den v řadě, což je jeho nejdelší růstová série od loňského srpna. Foto: iStock

Počet žádostí o státní podporu v nezaměstnanosti klesl v týdnu končícím 13. ledna o 16 000 na sezonně očištěných 187 000, což je nejnižší úroveň od září 2022. Žádostí bylo méně, než očekávali analytici v anketě agentury Reuters. Už ve středu přitom vyšla zpráva o maloobchodních tržbách, které také překonaly odhady analytiků.

Podle nástroje FedWatch společnosti CME se očekávání, že Fed v březnu sníží úrokové sazby alespoň o čtvrt procentního bodu, snížila na 55,2 procenta z 56,5 procenta v předchozí seanci. Před týdnem nástroj odhadoval pravděpodobnost březnového snížení sazeb na 73,2 procenta.

Euro k dolaru krátce před 18:30 SEČ ztrácelo 0,2 procenta na 1,0862 USD. Reagovalo na zápisy ze zasedání Evropské centrální banky (ECB), které ukázaly, že tvůrci měnové politiky se zdají být poměrně přesvědčeni o tom, že inflace se vrací k cíli, ale vidí rizika, která stále odůvodňují stabilní politiku a vysoké náklady na půjčky.

Libra k dolaru přidávala 0,1 procenta. Posílila už ve středu, když údaje ukázaly, že inflace v Británii v prosinci nečekaně zrychlila. To podpořilo očekávání, že britská centrální banka (BoE) bude snižovat sazby pomaleji než ostatní velké centrální banky.

(ČTK)

Další z kategorie Světová ekonomika