Zlato (oz) / USD
---
--- %
Zlato (oz) / CZK
---
--- %
EUR / USD
---
--- %
USD / CZK
---
--- %
Světová ekonomika
Americký dolar roste ke koši měn, protože obavy z omikronu se zmírňují

Americký dolar posiluje ke koši měn. Obavy z nové varianty koronaviru nazvané omikron ustoupily a vlády po celém světě se snaží získat další informace k nové variantě a jejímu dopadu.

Americký dolar je považován za bezpečnou investici v době nejistoty, což znamená, že obvykle v nejistých dobách posiluje. Foto: iStock

Kolem 18:25 SEČ dolarový index, který sleduje výkon dolaru ke koši šesti předních světových měn, rostl o 0,3 procenta na 96,41 bodu. Euro vůči dolaru oslabovalo o 0,5 procenta na 1,1269 USD. Dolar k jenu posiloval o 0,5 procenta na 113,82 JPY. Kurz eura vůči jenu byl téměř beze změny, pohyboval se kolem 128,23 JPY.

Varianta omikron byla poprvé zjištěna tento měsíc v Jihoafrické republice. Zpráva v pátek vyvolala výprodej na finančních trzích kvůli obavám, že dále naruší posilující ekonomické oživení z dvouleté pandemie. Světová zdravotnická organizace (WHO) uvedla, že zatím není jasné, zda varianta omikron, která se již objevila po celém světě, je přenosnější než jiné varianty či zda způsobuje závažnější onemocnění.

Trhy se částečně uklidnily a ceny amerických akcií a ropy se odrazily ode dna, protože investoři zaujali rozvážnější postoj a vyčkávají, až se dopad varianty vyjasní. Analytici se ale domnívají, že měnové trhy zůstanou pravděpodobně nestabilní, dokud nebude nová varianta lépe pochopena.

Americký dolar je považován za bezpečnou investici v době nejistoty, což znamená, že obvykle v nejistých dobách posiluje. V pátek však oslabil, protože se objevily spekulace, že by varianta omikron mohla mít vliv na to, kdy centrální banka USA (Fed) a další velké centrální banky začnou zvyšovat úrokové sazby, napsala agentura Reuters.

(ČTK)