Včera dolarový index, který sleduje výkon dolaru ke koši šesti předních světových měn, stoupl o 0,1 procenta na 101,79 bodu. Euro vůči dolaru oslabilo o 0,3 procenta na 1,1043 USD. Dolar k jenu klesl o 0,7 procenta na 145,83 JPY. Kurz eura vůči jenu se snížil o téměř jedno procento na 161,04 JPY.
Pozornost investorů se tento týden bude soustředit především na zprávu o zaměstnanosti, protože šéf centrální banky USA (Fed) Jerome Powell minulý měsíc podpořil brzký začátek snižování úrokových sazeb v reakci na obavy ze zmírnění situace na trhu práce. Ekonomové dotazovaní agenturou Reuters očekávají, že americká ekonomika v srpnu vytvořila 165.000 pracovních míst, v červenci to bylo 114.000 míst.
Ve středu také budou zveřejněny údaje o počtu volných pracovních míst a ve čtvrtek zpráva o počtu žádostí o podporu v nezaměstnanosti.
Zpráva ukázala, že zpracovatelský průmysl USA minulý měsíc stoupl z osmiměsíčního minima v červenci díky zaměstnanosti. Celkový trend však nadále ukazuje na utlumenou aktivitu.
Trhy nyní dávají šanci 69 procent tomu, že Fed v polovině září sníží základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu. Šance, že úroky sníží až o půl procentního bodu, je nyní 31 procent. Celkově trhy počítají do konce letošního roku s poklesem úroků o jeden procentní bod.
Nové údaje také napoví, zda byl srpnový propad dolaru přehnaný, nebo zda ho čekají další ztráty. Dolarový index za srpen klesl o 2,2 procenta, což byl jeho nejhorší měsíční výsledek od listopadu. „Slabší zpráva o zaměstnanosti by pravděpodobně způsobila pokles dolaru,“ uvedl analytik firmy StoneX Fawad Razaqzada.
Zisky si připsal japonský jen. Guvernér japonské centrální bank v dokumentu předloženém vládnímu panelu uvedl, že Bank of Japan bude pokračovat ve zvyšování úrokových sazeb, pokud se ekonomika a inflace budou vyvíjet tak, jak bankéři v současnosti očekávají. Japonský jen vůči dolaru v posledních dvou měsících posílil o deset procent, částečně za pomoci intervencí.
(ČTK)