Zlato (oz) / USD
---
--- %
Zlato (oz) / CZK
---
--- %
EUR / USD
---
--- %
USD / CZK
---
--- %
Světová ekonomika
Americký dolar před údaji o zářijové inflaci v USA posiluje

Investoři se připravují na údaje o zářijové inflaci, které budou zveřejněné koncem tohoto týdne. Očekává se, že zpráva ukáže, že inflační tlaky v největší světové ekonomice zůstávají zvýšené a centrální banka USA (Fed ) tak bude muset pokračovat v agresivním upevňování měnové politiky. Zájem o dolar mezi investory zvyšuje také geopolitické napětí a vyšší ceny ropy, napsala agentura Reuters.

dolar

Americký dolar čtvrtou seanci za sebou posiluje. Investoři se připravují na údaje o zářijové inflaci, které budou zveřejněné koncem tohoto týdne. Foto: iStock

Kolem 17:45 SELČ dolarový index, který sleduje výkon dolaru ke koši šesti předních světových měn, rostl o 0,4 procenta na 113,25 bodu. Euro vůči dolaru oslabovalo o půl procenta na 0,9693 USD. Dolar k jenu posiloval o 0,3 procenta na 145,75 JPY. Euro vůči jenu klesalo o 0,3 procenta na 141,21 JPY.

„Dolar před údaji o inflaci, které by měly zůstat na tvrdošíjně vysoké úrovni a podporovat postoj Fedu k vyšším sazbám po delší dobu, zůstává silný,“ uvedl analytik firmy Convera Joe Manimbo.

Zpráva o inflaci bude zveřejněna tento týden. Očekává se, že meziroční inflace v září zpomalila na 8,1 procenta z 8,3 procenta. Jádrová inflace by měla vzrůst na 6,5 procenta z 6,3 procenta.

Šéf pobočky Fedu v Chicagu Charles Evans uvedl, že inflace je mnohem trvalejší, než se Fed původně domníval. Poznamenal ale, že Fed může být stále schopen snížit inflaci, aniž by to způsobilo prudký nárůst nezaměstnanosti a ekonomika se dostala do recese.

Páteční statistika ukázala, že nezaměstnanost v USA se nečekaně snížila a americká ekonomika vytvořila v září více pracovních míst, než se předpokládalo. Obchodníci tak zvýšili své sázky na to, že Fed v listopadu již čtvrté zasedání za sebou zvýší základní úrokovou sazbu o 0,75 procentního bodu.

Britská centrální banka se pokusila zmírnit obavy z ukončení svého nouzového programu nákupu dluhopisů. Bank of England oznámila, že je připravena nakoupit státní dluhopisy za deset miliard liber. To je dvojnásobek předchozího limitu. Vytvořila také nový program, který má pomoci bankám snadněji se dostat k hotovosti.

(ČTK)