Zlato (oz) / USD
---
--- %
Zlato (oz) / CZK
---
--- %
EUR / USD
---
--- %
USD / CZK
---
--- %
Světová ekonomika
Americký dolar po zveřejnění zápisu z květnového jednání Fedu oslabuje

Ze zápisu centrální banky (Fed) sice vyplynulo, že se nebrání zvyšování úrokové sazby o půl procentního bodu na zasedání v červnu a v červenci, ale zároveň si ponechala prostor pro zpomalení cyklu zpřísňování měnové politiky ve druhé polovině roku.

dolar

Americký dolar po středečním zveřejnění zápisu z květnového jednání americké centrální banky (Fed) oslabuje. Foto: iStock

Dolarový index, který sleduje výkon dolaru ke koši šesti předních světových měn, ztrácí po 18:00 SELČ 0,2 procenta na 101,82 bodu. V polovině měsíce se index vyšplhal na téměř dvacetileté maximum přes 105 bodů. Poté ho ale poškodily náznaky, že by agresivní měnová politika Fedu už mohla zpomalovat hospodářský růst.

Zveřejněná statistika ukázala, že počet Američanů žádajících o podporu v nezaměstnanosti minulý týden klesl, což signalizuje pokračující napětí na trhu práce. Ministerstvo obchodu pak upřesnilo, že americká ekonomika v prvním čtvrtletí klesla v přepočtu na celý rok o 1,5 procenta. Výsledek je o desetinu procentního bodu horší, než ukazoval první rychlý odhad statistiků.

Euro si k dolaru ve stejnou dobu připisovalo 0,35 procenta na 1,0718 USD. K japonskému jenu byl dolar téměř beze změny na 127,33 JPY.

(ČTK)