Zlato (oz) / USD
1 920,57
1,20 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Americký dolar po zprávě o podnikatelské aktivitě v USA oslabuje

Nejnovější statistika ukázala, že podnikatelská aktivita ve Spojených státech se v srpnu dostala do blízkosti stagnace, protože poptávka v rozsáhlém sektoru služeb klesla.

dolar
Americký dolar oslabuje ke koši měn. Foto: iStock

Kolem 18:05 SELČ dolarový index, který sleduje výkon dolaru ke koši šesti předních světových měn, klesal o 0,2 procenta na 103,41 bodu. Euro vůči dolaru rostlo o 0,1 procenta na 1,0864 USD. Dolar k jenu oslaboval o 0,8 procenta na 144,66 JPY. Euro vůči jenu ztrácelo 0,7 procenta a obchodovalo se kolem 157,11 JPY.

Agentura S&P Global uvedla, že její souhrnný index nákupních manažerů (PMI) pro zpracovatelský průmysl a sektor služeb ve Spojených státech podle prvního rychlého odhadu klesl v srpnu na hodnotu 50,4 bodu z 52 bodů v červenci. Ocitl se tak blízko hranice, která odděluje růst aktivity od poklesu, a zaznamenal nejvyšší pokles od loňského listopadu.

Analytik firmy Trader X Michael Brown uvedl, že údaje spíše ohrožují „pověst výjimečnosti ekonomiky USA“, se kterou trh v posledních několika týdnech počítá a kterou promítá do obchodování. Silný trh práce a odolné spotřebitelské výdaje již několik měsíců uklidňují obavy z recese v USA a způsobily revize prognóz růstu americké ekonomiky směrem nahoru. Nejnovější údaje však nejsou příliš optimistické.

Obchodníci se nyní soustředí na projev šéfa centrální banky USA Jeroma Powella na sympoziu centrálních bankéřů v horském letovisku Jackson Hole. Sympozium se uskuteční od čtvrtka do soboty, uvedla agentura Reuters.

(ČTK)

Další z kategorie Světová ekonomika