Zlato (oz) / USD
1 909,89
0,74 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Americký dolar po statistice z EU a Číny posiluje

Americký dolar výrazně roste. Reaguje tak na údaje z Francie a Německa, které ukázaly, že evropská inflace zpomaluje rychleji, než se očekávalo. Oživení čínské ekonomiky se pak podle nejnovějších údajů zřejmě zastavilo.

dolar
Americký dolar výrazně roste. Reaguje tak na údaje z Francie a Německa, které ukázaly, že evropská inflace zpomaluje rychleji, než se očekávalo. Foto: iStock

Kolem 18:00 SELČ dolarový index, který sleduje výkon dolaru ke koši šesti předních světových měn, rostl o 0,4 procenta na 104,56 bodu. Euro vůči dolaru oslabovalo o 0,8 procenta na 1,0655 USD. Kurz dolaru k jenu zůstal téměř beze změny na 139,80 JPY. Euro vůči jenu klesalo o 0,8 procenta na 148,90 JPY.

Podle nejnovějších statistických údajů inflace ve Francii a Německu zpomaluje. Ve Francii se v květnu propadla nejníže za rok, protože se zmírnil růst cen energií a potravin. Podle analytiků tyto údaje snižují tlak na Evropskou centrální banku (ECB), aby pokračovala ve zvyšování úrokových sazeb. To snižuje atraktivitu eura vůči dolaru.

„Po slabších než očekávaných datech o inflaci ve Francii je zvýšení sazeb ECB méně pravděpodobné, takže to rozhodně pomáhá oslabit euro,“ uvedl analytik TIAA Bank Chris Gaffney.

Americkou měnu podpořily také slabé ekonomické údaje z Číny. Aktivita čínských továren se v květnu snížila rychleji, než se čekalo, což je nejnovější známka toho, že oživení země po ukončení omezení souvisejících s bojem proti pandemii nemoci covid-19 slábne, napsala agentura Reuters.

(ČTK)

Další z kategorie Světová ekonomika