Zlato (oz) / USD
2 383,23
0,22 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Americký dolar po nejnovější statistice z USA posiluje

Americký dolar posiluje. Může za to nejnovější statistika, která ukázala, že dovozní ceny ve Spojených státech minulý měsíc vzrostly o 0,9 procenta. To vyvolalo na trhu obavy, že boj centrální banky USA (Fed) s vysokou inflací ještě neskončil a bankéři by mohli oddálit plány na snížení úrokových sazeb.

dolar
Americký dolar posiluje. Může za to nejnovější statistika, která ukázala, že dovozní ceny ve Spojených státech minulý měsíc vzrostly o 0,9 procenta. Foto: iStock

Kolem 17:50 SELČ dolarový index, který měří výkon dolaru ke koši šesti předních světových měn, rostl o 0,1 procenta na 104,44 bodu. Euro vůči dolaru ztrácelo 0,1 procenta a obchodovalo se za 1,0875 USD. Dolar k jenu posiloval o 0,3 procenta na 155,28 JPY. Euro vůči jenu si připisovalo 0,2 procenta na 168,82 JPY.

Podle ministerstva práce byl dubnový skok dovozních cen největším měsíčním nárůstem od března 2022, kdy se ceny zvýšily o 2,9 procenta. Další statistika pak ukázala, že počet Američanů, kteří minulý týden podali nové žádosti o podporu v nezaměstnanosti, se snížil. To ukazuje, že trh práce je silný.

„Trh je samozřejmě velmi citlivý na známky inflace, ať už zprávy přicházejí odkudkoliv, a údaje o dovozních cenách, kterých jsme se dočkali, byly významně silnější, než jsme čekali,“ uvedl stratég firmy NatWest Markets Brian Daingerfield.

Ve středu dolar ke koši měn naopak klesal. Způsobila to zpráva, o inflaci, která ukázala, že meziměsíční tempo růstu spotřebitelských cen v dubnu zpomalilo na 0,3 procenta, napsala agentura Reuters.

(ČTK)

Další z kategorie Světová ekonomika