Zlato (oz) / USD
1 919,46
0,56 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Americký dolar oslabuje vůči euru i vůči britské libře

Americký dolar oslabuje vůči euru i vůči britské libře, která se tak dál zotavuje z pondělního rekordního minima. Jednotná evropská měna si krátce po 19:00 SELČ připisovala zhruba půl procenta na 0,9785 USD. Údaje o vývoji inflace v Německu podpořily očekávání, že Evropská centrální banka (ECB) na příštím zasedání zvýší úrokové sazby o dalších 0,75 procentního bodu.

bankovky
Americký dolar oslabuje vůči euru i vůči britské libře, která se tak dál zotavuje z pondělního rekordního minima. Foto: iStock

Libra těží ze středečního rozhodnutí britské centrální banky zahájit neomezené nákupy britských státních dluhopisů. Banka uvedla, že nakoupí tolik dlouhodobých dluhopisů, kolik bude potřeba, aby stabilizovala finanční trhy. Podle agentury Reuters nakoupila dluhopisy se splatností přes 20 let v hodnotě 1,415 miliardy liber (téměř 40 miliard Kč).

Krátce po 19:00 SELČ si libra připisovala 1,7 procenta na 1,1075 USD. V pondělí se propadla až na 1,0327 USD, a to kvůli obavám investorů ohledně dopadů nového ekonomického plánu vlády na britské finance. „Britská centrální banka podnikla dost rozhodný krok ke stabilizaci finančních trhů. A měnový trh to přijímá pozitivně,“ uvedl analytik Brian Daingerfield ze společnosti NatWest Markets.

Německý statistický úřad oznámil, že inflace v Německu se v září podle údajů harmonizovaných s metodikou výpočtu Evropské unie vyšplhala na 10,9 procenta. Analytici přitom inflaci odhadovali pouze na deset procent. V pátek zveřejní statistický úřad Eurostat rychlý odhad zářijového vývoje inflace v celé eurozóně.

(ČTK)

Další z kategorie Světová ekonomika