Zlato (oz) / USD
---
--- %
Zlato (oz) / CZK
---
--- %
EUR / USD
---
--- %
USD / CZK
---
--- %
Světová ekonomika
Americký dolar oslabuje, v centru pozornosti je politika Fedu

Pozornost investorů se soustředí na možnost, že americká centrální banka (Fed) bude v důsledku nepříznivých ekonomických údajů zvyšovat úrokové sazby méně agresivně, než se původně předpokládalo. Euro si krátce před 19:00 SELČ vůči dolaru připisovalo zhruba půl procenta na 1,0270 USD. Vůči japonskému jenu dolar ve stejnou dobu ztrácel zhruba 1,1 procenta na 131,8 JPY a propadl se až na 131,6 JPY.

dolar

Americký dolar oslabuje, vůči japonskému jenu sestoupil až na nejnižší úroveň od poloviny června. Foto: iStock

Americké ministerstvo obchodu minulý týden oznámilo, že ekonomika Spojených států ve druhém čtvrtletí v přepočtu na celý rok klesla o 0,9 procenta. Největší ekonomika světa tak vykázala pokles již druhé čtvrtletí za sebou, ačkoli analytici očekávali návrat k růstu. V prvním kvartálu se hrubý domácí produkt (HDP) snížil o 1,6 procenta.

„Skutečná pozornost se upírá k tomu, zda Fed zpomalí zvyšování úrokových sazeb,“ uvedl analytik Marc Chandler ze společnosti Bannockburn Global Forex. Tento týden investoři čekají zejména na páteční údaje o červencovém vývoji trhu práce ve Spojených státech. „Pravděpodobně se potvrdí, že zlepšování se situace na trhu práce ztrácí na síle,“ řekl Chandler.

Dolarový index, který vyjadřuje hodnotu dolaru ke koši šesti hlavních světových měn, krátce před 19:00 SELČ ztrácel přes půl procenta na zhruba 105,3 bodu. Od začátku si letošního roku si však stále připisuje kolem deseti procent.

(ČTK)