Zlato (oz) / USD
2 337,97
0,25 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Americký dolar oslabuje, k rublu však stoupl až nejvýše za 15 měsíců

Americký dolar oslabuje ke koši předních světových měn. Výrazně ztrácel zvláště vůči japonskému jenu, který podpořil komentář jednoho z vysokých úředníků ministerstva financí.Vůči ruskému rublu však dolar posílil a na počátku seance se vyšplhal až na nejvyšší úroveň za 15 měsíců.

dolar
Americký dolar oslabuje ke koši předních světových měn. Foto: iStock

Kolem 18:15 SELČ dolarový index, který sleduje výkon dolaru ke koši šesti předních světových měn, ztrácel 0,2 procenta na 102,74 bodu. Euro vůči dolaru posilovalo o 0,1 procenta na 1,0911 USD. Dolar k jenu klesal o 0,1 procenta na 143,51 JPY. Kurz eura vůči jenu zůstal téměř beze změny na 156,54 JPY.

Rubl klesl až na 87,23 za dolar v reakci na víkendovou vzpouru žoldnéřů z Wagnerovy skupiny v čele s Jevgenijem Prigožinem. Ta představovala velkou hrozbu pro ruského vůdce Vladimira Putina, který je u moci 23 let.

„Měli jsme tu rychlou eskalaci a stejně tak rychlou deeskalaci a to vám ukazuje, že to byla vážná hrozba pro Putina, který souhlasil s podmínkami dohody s Prigožinem,“ uvedl analytik firmy OANDA Edward Moya.

Dolar oslabil k jenu poté, co náměstek ministra financí pro mezinárodní záležitosti Masato Kanda uvedl, že Japonsko nevylučuje žádné možnosti v případných reakcích na nadměrné pohyby měny. Japonský jen se dostává pod tlak, protože centrální banka Bank of Japan zachovává svoji uvolněnou měnovou politiku. Centrální banky po celém světě se zatím naopak vydaly na cestu rychlého zvyšování úroků kvůli vysoké inflaci.

Ztráty dolarového indexu zmírňuje zájem o dolar jako bezpečný přístav, protože uprostřed agresivního zpřísňování měnové politiky centrálních bank přetrvávající obavy ze zpomalování globální ekonomiky.

Statistika ukázala, že německá podnikatelská nálada se v červnu druhý měsíc za sebou zhoršila. To naznačuje, že největší evropskou ekonomiku čeká těžký boj, aby se dostala z recese, napsala agentura Reuters.

(ČTK)

Další z kategorie Světová ekonomika