Zlato (oz) / USD
1 929,33
0,32 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Americký dolar kvůli statistice a obavám o dluhový strop klesá

Kolem 18:25 SELČ dolarový index, který sleduje výkon dolaru ke koši šesti předních světových měn, klesl o 0,2 procenta na 102,47 bodu. Euro vůči dolaru posílilo o 0,2 procenta na 1,0873 USD. Dolar k jenu vzrostl o 0,2 procenta na 136,06 JPY. Euro vůči jenu stouplo o 0,4 procenta na 147,91 JPY.

dolar
Pokles dolaru přišel poté, co minulý týden zaznamenal naopak nejlepší výkon od loňského září. Foto: iStock

Americký dolar oslabuje. Může za to zpráva o aktivitě ve zpracovatelském průmyslu ve státě New York a konsolidace zisků z uplynulého týdne, kdy se dolar dostal na nejvyšší hodnotu za pět týdnů, související s obavami o dluhový strop a vývoj americké ekonomiky. Na rozvíjejících se trzích klesla k dolaru na téměř rekordní minimum turecká lira v reakci na prezidentské volby.

Regionální statistika ukázala, že index aktivity ve zpracovatelském průmyslu státu New York se tento měsíc snížil na minus 31,8 bodu z dubnových 10,8 bodu. Podle analytiků Action Economics byl pokles největší od dubna 2020 a hodnota indexu je nejnižší od ledna, kdy klesla na tříleté minimum.

Pokles dolaru přišel poté, co minulý týden zaznamenal naopak nejlepší výkon od loňského září.

„Domnívám se, že jen konsolidujeme po velkém pohybu v minulém týdnu,“ řekl agentuře Reuters stratég firmy Bannockburn Global Forex Marc Chandler.

Americký prezident Joe Biden se má v úterý sejít s představiteli Kongresu k osobnímu jednání o dluhovém stropu. Zatím se nezdá, že by strany byly blízko dohodě.

Podle analytiků za nedávným posílením dolaru může stát mnoho faktorů, včetně obav z inflace v USA a nákupy bezpečných investic vyvolané obavami z patové situace ohledně dluhového stropu a z vývoje globální ekonomiky. Dolar podpořil také růst výnosů amerických dluhopisů způsobený šancí, že by Fed mohl příští měsíc opět zvýšit úrokové sazby.

Turecká lira se k dolaru propadla až na 19,7 liry za dolar, tedy nejníže od začátku března, kdy klesla na rekordní minimum 19,8 liry za dolar. Nejvyšší volební orgán uvedl, že se v Turecku bude konat druhé kolo voleb, protože žádný z kandidátů se nedostal nad 50 procent hlasů. Podle téměř úplných výsledků zvítězil v prvním kole současný prezident Recep Tayyip Erdogan s 49,5 procenta hlasů, druhý Kiliçdaroglu má 45 procent preferencí. Ve druhém kole má podle některých analytiků větší šanci vyhrát Erdogan.

(ČTK)

Další z kategorie Světová ekonomika