Zlato (oz) / USD
---
--- %
Zlato (oz) / CZK
---
--- %
EUR / USD
---
--- %
USD / CZK
---
--- %
Světová ekonomika
Americké akcie po zprávě o vývoji inflace v USA prudce oslabily

K oslabení akcií přispěla k tomu zpráva o vývoji inflace ve Spojených státech a následný komentář jednoho ze zástupců americké centrální banky (Fed), který umocnil obavy, že banka kvůli inflaci agresivně zvýší úrokové sazby.

Americké akcie prudce oslabily. Foto: iStock

Dow Jonesův index, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, klesl o 1,47 procenta a uzavřel obchodování na 35 241,59 bodu. Širší index S&P 500 odepsal 1,81 procenta na 4504,08 bodu a index Nasdaq Composite, v němž je zastoupeno mnoho firem z odvětví vyspělých technologií, propadl o 2,1 procenta na 14.185,64 bodu. Index S&P 500 letos propadl o přibližně pět procent a Nasdaq o zhruba devět procent.

Míra inflace ve Spojených státech v lednu vystoupila na 7,5 procenta, a dostala se tak nejvýše od února 1982. Prudce rostly opět zejména ceny energií. Ve své zprávě o tom informovalo americké ministerstvo práce. Vysoká inflace podporuje spekulace finančních trhů, že americká centrální banka (Fed) by na svém příštím zasedání v březnu mohla zahájit zvyšování úrokových sazeb. Ve srovnání s předchozím měsícem se spotřebitelské ceny zvýšily o 0,6 procenta. Rostly tak stejným tempem jako v prosinci.

Americké akcie své ztráty prohloubily poté, co prezident Federální rezervní banky v St. Louis James Bullard prohlásil, že vlivem těchto údajů zaujímá k měnové politice dramaticky přísnější postoj. Řekl, že nyní si přeje, aby se úrokové sazby do počátku července zvýšily o jeden procentní bod. Základní úroková sazba v USA se od vypuknutí pandemie covidu-19 v březnu 2020 pohybuje blízko nuly.

Na devizových trzích mírně posílil dolar. Dolarový index, který sleduje výkon dolaru ke koši šesti předních světových měn, kolem 21:50 SEČ stoupal o 0,1 procenta na 95,61 bodu.

Euro si vůči dolaru ve stejnou dobu připisovalo 0,1 procenta na 1,1441 USD. Dolar k jenu posiloval o 0,4 procenta na 115,98 JPY. Kurz eura vůči jenu zpevňoval o půl procenta na 132,69 JPY.

(ČTK)