Zlato (oz) / USD
---
--- %
Zlato (oz) / CZK
---
--- %
EUR / USD
---
--- %
USD / CZK
---
--- %
Světová ekonomika
Americké akcie zpevnily, nejvýrazněji posílil index technologického trhu Nasdaq

Americké akcie zpevnily. Nejvýrazněji posílil index technologického trhu Nasdaq. Posilovaly velké růstové firmy. Díky zvýšení výnosů u vládních dluhopisů vzrostl bankovní sektor.

Nasdaq Composite

Index Nasdaq Composite, v němž je zastoupeno mnoho firem z odvětví vyspělých technologií, se zvýšil o 1,95 procenta na 14 108,82 bodu. Foto: Google

Dow Jonesův index, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, stoupl o 0,74 procenta a uzavřel obchodování na 34 807,46 bodu. Širší index S&P 500 si připsal 1,13 procenta na 4511,61 bodu a index Nasdaq Composite, v němž je zastoupeno mnoho firem z odvětví vyspělých technologií, se zvýšil o 1,95 procenta na 14 108,82 bodu.

Minulý týden americká centrální banka (Fed) na svém zasedání podle očekávání zvýšila svou základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu do rozpětí 0,25 až 0,50 procenta. Předpověděla rovněž, že letos přikročí k šesti dalším zvýšením v tomto rozsahu.

Šéf Fedu Jerome Powell v pondělí uvedl, že centrální banka je v případě potřeby připravena zvyšovat základní sazbu i o půl procentního bodu a přivést úroky na „restriktivní“ úroveň, která bude brzdit hospodářský růst. Vyšší úvěrové náklady jsou sice negativní pro spotřebitele a mnoho podniků, ale pomáhají zvyšovat ziskový výhled bank.

Indexy S&P 500 a Nasdaq posílily zejména vlivem růstu akcií společností jako Apple, Microsoft, Amazon.com, Meta Platforms a Alphabet.

Akcie společnosti Nike si připsaly 2,2 procenta. Firma překonala očekávání ohledně čtvrtletního zisku a tržeb. Uvedla též, že překonala výrobní problémy, které v uplynulých šesti měsících omezovaly prodeje.

O 7,9 procenta stouply akcie automobilky Tesla. Americký výrobce elektromobilů dodal zákazníkům první vozy vyrobené v Německu ve svém prvním evropském závodě u Berlína.

Na devizových trzích mírně oslabil dolar. Růst akciových trhů podpořil chuť investorů riskovat. Dolarový index, který vyjadřuje hodnotu dolaru ke koši šesti hlavních světových měn, kolem 21:35 SEČ oslaboval v řádu setin procenta a pohyboval se kolem 98,45 bodu. Euro k dolaru ve stejnou dobu rostlo o 0,1 procenta na 1,1029 USD. Vůči japonskému jenu si jednotná evropská měna připisovala 1,3 procenta na 133,26 JPY. Dolar vůči jenu stoupal o 1,1 procenta na 120,82 JPY.

(ČTK)