Zlato (oz) / USD
---
--- %
Zlato (oz) / CZK
---
--- %
EUR / USD
---
--- %
USD / CZK
---
--- %
Světová ekonomika
Americké akcie zpevnily, nejvýrazněji index technologického trhu Nasdaq

Americké akcie zpevnily, nejvýrazněji index technologického trhu Nasdaq. Investoři pociťují na počátku týdne, kdy výsledky hospodaření zveřejní mimo jiné Tesla nebo Microsoft, optimismus stran technologických akcií, kterým se loni nedařilo.

akcie

Americké akcie zpevnily, nejvýrazněji index technologického trhu Nasdaq. Foto: iStock

Dow Jonesův index, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, stoupl o 0,76 procenta a zakončil obchodování na 33 629,56 bodu. Širší index S&P 500 si připsal 1,19 procenta a uzavřel na 4019,81 bodu. Index Nasdaq Composite, v němž je zastoupeno mnoho firem z odvětví vyspělých technologií, vzrostl o 2,01 procenta na 11 364,41 bodu.

„Mnoho ze jmen, kterým se loni nedařilo, pozoruhodně roste,“ konstatoval správce portfolia Robert Pavlik ze společnosti Dakota Wealth. „Nikdo nechce z ústraní s hromadou hotovosti sledovat, jak mu trh utíká,“ dodal.

Včerejší seance byla podle Reuters klidem před bouří, protože tento týden čtvrtletní výsledky hospodaření zveřejní mimo zmíněných technologických společností dále firmy Boeing, 3M či Union Pacific. Analytici očekávají, že zisky za čtvrté čtvrtletí společnostem z indexu S&P 500 úhrnem meziročně klesnou o tři procenta.

Akcie společnosti Spotify si připsaly 2,1 procenta. Švédská společnost, která je provozovatelem největší světové služby pro streamování hudby, má v úmyslu propustit zhruba šest procent zaměstnanců.

Elon Musk vystoupil jako svědek u soudu, kde obhajoval své tweety z roku 2018, v nichž tvrdil, že má připravené financování pro převzetí společnosti Tesla do soukromých rukou. Akcie automobilky si připsaly 7,7 procenta.

Na devizových trzích vystoupalo euro vůči dolaru nejvýše od loňského dubna. Přispěly k tomu komentáře zástupců Evropské centrální banky (ECB), kteří naznačují zvýšení úrokových sazeb. Později jednotná evropská měna většinu zisků smazala.

Krátce po 21:45 SEČ euro k dolaru posilovalo o 0,1 procenta a obchodovalo se za 1,0862 USD. Dolarový index, který sleduje výkon dolaru ke koši šesti předních světových měn, ve stejnou dobu posiloval o 0,1 procenta na 102,12 bodu. Dolar k jenu posiloval o 0,8 procenta na 130,61 JPY. Euro vůči jenu zpevňovalo o 0,9 procenta na 141,90 JPY.

(ČTK)