Zlato (oz) / USD
---
--- %
Zlato (oz) / CZK
---
--- %
EUR / USD
---
--- %
USD / CZK
---
--- %
Světová ekonomika
Americké akcie výrazně posílily, přispěly k tomu příznivé výsledky Nike

Americké akcie výrazně posílily, k růstu přispěly příznivé čtvrtletní výsledky výrobce sportovního oblečení a obuvi Nike. Dow Jonesův index, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, si připsal 1,60 procenta a uzavřel na 33 376,48 bodu. Širší index S&P 500 stoupl o 1,49 procenta na 3878,44 bodu a index Nasdaq Composite, v němž je zastoupeno mnoho firem z odvětví vyspělých technologií, se zvýšil o 1,54 procenta na 10 709,37 bodu.

Nike

Akcie společnosti Nike posílily o více než 12 procent. Firma oznámila, že její čtvrtletní tržby se zvýšily o 17 procent na 13,32 miliardy dolarů (zhruba 300 miliard Kč). Foto: iStock

Akcie společnosti Nike posílily o více než 12 procent. Firma oznámila, že její čtvrtletní tržby se zvýšily o 17 procent na 13,32 miliardy dolarů (zhruba 300 miliard Kč). Překonaly tak očekávání analytiků, kteří je odhadovali na 12,57 miliardy dolarů. „Výsledky Nike prokazují, že tato značka zůstává silná a že světová poptávka je solidní,“ uvedl analytik Randal Konik ze společnosti Jefferies.

Náladu na akciovém trhu podpořila rovněž zpráva o prosincovém růstu spotřebitelské důvěry ve Spojených státech. Index důvěry podle organizace Conference Board stoupl na 108,3 bodu z listopadových 101,4 bodu. Dostal se tak na nejvyšší úroveň za osm měsíců. „Spotřebitelům přinášejí trochu optimismu klesající ceny benzinu a potravin,“ uvedl analytik Brian Klimke ze společnosti Cetera Investment Management.

K růstu akciového trhu dnes přispěly rovněž energetické společnosti. Jejich akcie posilovaly v reakci na výrazný růst cen ropy, za kterým stála zpráva o překvapivě prudkém poklesu zásob suroviny v USA.

Na devizovém trhu se dnes kurz amerického dolaru vůči euru držel bez výraznějších změn. Kolem 22:00 SEČ jednotná evropská měna ztrácela necelou desetinu procenta na 1,0615 USD.

Japonský jen dnes mírně oslaboval po úterním prudkém nárůstu, za kterým stála nečekaná změna politiky japonské centrální banky. Dolar kolem 22:00 SEČ vykazoval vůči jenu nárůst o 0,4 procenta na zhruba 132,3 JPY. V úterý se propadl o 3,8 procenta, což představuje jeho nejprudší jednodenní pokles vůči japonské měně za 24 let, napsala agentura Reuters.

(ČTK)