Zlato (oz) / USD
---
--- %
Zlato (oz) / CZK
---
--- %
EUR / USD
---
--- %
USD / CZK
---
--- %
Světová ekonomika
Americké akcie výrazně posílily po zprávě o poklesu inflace v USA

Americké akcie výrazně posílily po zprávě o červencovém poklesu inflace ve Spojených státech. Ta podpořila očekávání, že americká centrální banka (Fed) bude zvyšovat úrokové sazby méně razantně, než se původně předpokládalo.

graf

Americké akcie výrazně posílily po zprávě o červencovém poklesu inflace ve Spojených státech. Foto: iStock

Dow Jonesův index, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, si připsal 1,63 procenta a uzavřel na 33 309,51 bodu. Širší index S&P 500 vzrostl o 2,13 procenta na 4210,24 bodu a index Nasdaq Composite, v němž je zastoupeno mnoho firem z odvětví vyspělých technologií, se zvýšil o 2,89 procenta na 12 854,80 bodu.

Americké ministerstvo práce oznámilo, že meziroční tempo růstu spotřebitelských cen ve Spojených státech v červenci zpomalilo na 8,5 procenta z červnových 9,1 procenta, což byla nejvyšší úroveň od roku 1981. V meziměsíčním srovnání zůstaly ceny beze změny, ačkoli analytici očekávali nárůst o 0,2 procenta.

Analytik Randy Frederick ze společnosti Charles Schwab upozornil, že inflace navzdory poklesu na 8,5 procenta zůstává na velmi vysoké úrovni. „Panuje však optimismus, že červen byl možná vrcholem (inflace),“ dodal.

Americký dolar na zprávu o červencovém poklesu inflace v USA reagoval výrazným poklesem. Euro si vůči dolaru kolem 22:00 SELČ připisovalo zhruba 0,9 procenta a pohybovalo se v těsné blízkosti 1,03 USD. Od začátku roku však jednotná evropská měna vůči dolaru ztrácí zhruba deset procent.

Fed koncem července v rámci boje proti inflace zvýšil základní úrokovou sazbu o 0,75 procentního bodu do pásma 2,25 až 2,50 procenta. Další zasedání Fedu se bude konat v září. „Budou jednat o tom, zda to má být zvýšení o půl procentního bodu, nebo o 0,75 procentního bodu. Já se ale domnívám, že hrozba výrazně razantnějšího zpřísňování měnové politiky je nyní mimo hru,“ uvedl analytik Edward Moya ze společnosti OANDA.

(ČTK)