Zlato (oz) / USD
---
--- %
Zlato (oz) / CZK
---
--- %
EUR / USD
---
--- %
USD / CZK
---
--- %
Světová ekonomika
Americké akcie výrazně posílily, k růstu přispěly výsledky Bank of America

Americké akcie zahájily týden výrazným růstem. Náladu na globálních akciových trzích zlepšilo zrušení plánovaných daňových škrtů v Británii. Zpráva o překvapivě mírném poklesu čtvrtletního zisku společnosti Bank of America navíc podpořila optimismus ohledně firemních výsledků ve Spojených státech.

akcie

Americké akcie zahájily týden výrazným růstem. Foto: iStock

Dow Jonesův index, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, si připsal 1,86 procenta a uzavřel na 30 185,82 bodu. Širší index S&P 500 vzrostl o 2,65 procenta na 3677,95 bodu a index Nasdaq Composite, v němž je zastoupeno mnoho firem z odvětví vyspělých technologií, se zvýšil dokonce o 3,43 procenta na 10 675,80 bodu.

Nový britský ministr financí Jeremy Hunt oznámil, že britská vláda zruší téměř všechny plánované daňové škrty, které před třemi týdny představil kabinet konzervativní premiérky Liz Trussové a které znepokojily trhy. Hunt, jenž minulý týden ve funkci ministra financí nahradil Kwasiho Kwartenga, měl původně s návrhem změn vystoupit až na konci října.

Akcie společnosti Bank of America posílily o více než šest procent. Firma oznámila, že její zisk ve třetím čtvrtletí meziročně klesl o devět procent na 6,6 miliardy dolarů (zhruba 165 miliard Kč). Překonal však očekávání analytiků. Čtvrtletní výsledky tento týden zveřejní také například výrobce elektromobilů Tesla, streamovací služba Netflix a farmaceutický koncern Johnson & Johnson.

Na devizovém trhu americký dolar výrazně oslaboval, britská libra naopak těžila ze zrušení plánovaných daňových škrtů. Jednotná evropská měna euro si vůči dolaru krátce po 22:00 SELČ připisovala zhruba 1,2 procenta na 0,9835 USD. Libra ve stejnou dobu přidávala přes 1,6 procenta na 1,1350 USD.

„Libra je tento měsíc zatím hlavním hybatelem devizového trhu. Velká změna ohlášená britskou vládou obnovila důvěru v libru a omezila zájem o americký dolar,“ uvedl podle agentury Reuters analytik Adam Button ze společnosti ForexLive.

(ČTK)