Zlato (oz) / USD
1 936,67
0,63 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Americké akcie výrazně oslabily v reakci na snížení ratingu USA

Americké akcie výrazně oslabily poté, co ratingová agentura Fitch přikročila ke zhoršení úvěrového ratingu Spojených států. Dow Jonesův index, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, ztratil 0,98 procenta a zakončil obchodování na 35 282,52 bodu. Širší index S&P 500 klesl o 1,38 procenta na 4513,39 bodu a index Nasdaq Composite, v němž je zastoupeno mnoho firem z odvětví vyspělých technologií, se propadl dokonce o 2,17 procenta na 13 973,45 bodu.

akcie USA
Americké akcie výrazně oslabily poté, co ratingová agentura Fitch přikročila ke zhoršení úvěrového ratingu Spojených států. Foto: iStock

Agentura Fitch snížila hodnocení úvěrové spolehlivosti Spojených států z nejvyššího stupně AAA na stupeň AA+. Rozhodnutí, které překvapilo investory a rozladilo americkou vládu, agentura zdůvodnila očekávaným zhoršením fiskální situace v příštích třech letech a také vysokým a stále rostoucím vládním dluhem.

Několik významných makléřských společností uvedlo, že zhoršení ratingu pravděpodobně nevytvoří trvalejší tlak na finanční trhy v USA. Pro některé investory se nicméně krok agentury Fitch stal signálem k vybírání zisků, které jim přinesl předchozí růst akciového trhu. „Domnívám se, že trh hledal důvod ke korekci a toto zhoršení ratingu je velmi dobrým důvodem,“ uvedl analytik Gregg Abella ze společnosti Investment Partners Asset Management.

Na devizovém trhu dolar navzdory zhoršení ratingu USA posiloval. Americkou měnu podpořily překvapivě příznivé údaje o červencovém vývoji trhu práce v USA. Euro vůči dolaru kolem 22:00 SELČ ztrácelo zhruba 0,4 procenta na 1,0940 USD.

Dolarový index, který vyjadřuje hodnotu dolaru ke koši šesti hlavních světových měn, se vyšplhal až na nové třítýdenní maximum. Kolem 22:00 SELČ si připisoval zhruba 0,3 procenta a pohyboval se blízko 102,6 bodu.

Banka Goldman Sachs uvedla, že zhoršení ratingu v sobě neobsahuje žádnou novou fiskální informaci. Dodala, že nepředpokládá, že by zhoršení ratingu přinutilo významnější část držitelů dluhopisů americké vlády k prodeji těchto cenných papírů. Analytička Jane Foleyová ze společnosti Rabobank upozornila, že zhoršení ratingu „nemění nic na skutečnosti, že lidé po celém světě potřebují dolary“.

Organizace ADP oznámila, že soukromí zaměstnavatelé ve Spojených státech v červenci vytvořili 324.000 nových pracovních míst. Analytici přitom podle průzkumu agentury Reuters počítali se vznikem pouze 189 000 nových pracovních míst.

(ČTK)

Další z kategorie Světová ekonomika