Zlato (oz) / USD
---
--- %
Zlato (oz) / CZK
---
--- %
EUR / USD
---
--- %
USD / CZK
---
--- %
Světová ekonomika
Americké akcie výrazně oslabily kvůli obavám z rostoucích úroků

Dow Jonesův index, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, ztratil 1,40 procenta a uzavřel na 33 947,10 bodu. Širší index S&P 500 klesl o 1,79 procenta na 3998,84 bodu a index Nasdaq Composite, v němž je zastoupeno mnoho firem z odvětví vyspělých technologií, se snížil o 1,93 procenta na 11 239,94 bodu.

USA

Americké akcie výrazně oslabily. Údaje o překvapivém zrychlení růstu aktivity sektoru služeb ve Spojených státech totiž obnovily obavy ohledně zvyšování úrokových sazeb. Foto: iStock

Institut řízení dodávek (ISM) uvedl, že index aktivity sektoru služeb v USA se v listopadu zvýšil na 56,5 bodu z říjnových 54,4 bodu. Ekonomové přitom v anketě agentury Reuters předpovídali pokles indexu na 53,1 bodu. Pokud se index nachází nad padesátibodovou hranicí, signalizuje růst aktivity.

Sektor služeb se na celkové ekonomické aktivitě v USA podílí více než dvěma třetinami. Příznivé údaje o jeho vývoji poskytují americké centrální bance (Fed) větší prostor ke zpřísňování měnové politiky, jehož prostřednictvím se snaží dostat pod kontrolu inflaci. Fed v listopadu počtvrté za sebou zvýšil úrokové sazby o 0,75 procentního bodu. Jeho základní sazba se tak dostala do rozpětí 3,75 až 4,00 procenta, tedy na nejvyšší úroveň za téměř 15 let.

Podle ekonomky Priscilly Thiagamoorthyové ze společnosti BMO Capital Markets údaje o aktivitě sektoru služeb ukázaly, že ekonomika USA navzdory zpřísňujícím se finančním podmínkám stále vykazuje určitou sílu. „To je sice dobrá zpráva pro vyhlídky hospodářského růstu, není to však tak dobrá zpráva pro Fed, který se snaží utlumit poptávku a zmírnit inflaci,“ uvedla ekonomka.

Výrazný pokles zaznamenaly akcie výrobce elektromobilů Tesla. Jejich cena se propadla o více než šest procent po zprávách o plánech na prosincové snížení produkce v čínském závodu.

Ekonom Peter Cardillo ze společnosti Spartan Capital Securities upozornil, že akciové trhy v poslední době výrazně posilovaly, což poskytlo investorům příležitost k určitému vybírání zisků a přehodnocování investičních portfolií s blížícím se koncem roku. „Nemyslím si, že je to začátek sestupného trendu, spíše malá přestávka,“ dodal.

Na devizovém trhu americký dolar po příznivých údajích o aktivitě sektoru služeb v USA posiloval. Jednotná evropská měna euro krátce po 22:00 SEČ vůči dolaru ztrácela zhruba půl procenta na 1,0485 USD.

(ČTK)