Zlato (oz) / USD
---
--- %
Zlato (oz) / CZK
---
--- %
EUR / USD
---
--- %
USD / CZK
---
--- %
Světová ekonomika
Americké akcie výrazně oslabily kvůli obavám z hospodářských dopadů růstu úroků

Dow Jonesův index, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, ztratil 1,05 procenta a uzavřel na 33 027,49 bodu. Širší index S&P 500 klesl o 1,45 procenta na 3822,39 bodu a index Nasdaq Composite, v němž je zastoupeno mnoho firem z odvětví vyspělých technologií, se snížil o 2,18 procenta na 10 476,12 bodu.

USA

Americké akcie výrazně oslabily kvůli rostoucím obavám, že zvyšování úrokových sazeb uvrhne ekonomiku Spojených států do recese. Foto: iStock

Obavy z negativních hospodářských dopadů vyšších úroků nabraly na síle po příznivých zprávách o ekonomice USA. Ty poskytují americké centrální bance (Fed) větší prostor k dalšímu zpřísňování měnové politiky.

Americké ministerstvo obchodu v konečné zprávě uvedlo, že ekonomika Spojených států ve třetím čtvrtletí vzrostla v přepočtu na celý rok o 3,2 procenta. Zlepšilo tak svůj předchozí odhad z konce listopadu, podle kterého růst činil 2,9 procenta. Údaje ministerstva práce navíc ukázaly, že počet nových žadatelů o podporu v nezaměstnanosti v USA byl minulý týden nižší, než očekávali analytici.

„Silné ekonomické údaje, zejména silná data o trhu práce, udržují nohu Fedu na brzdě ekonomiky,“ uvedla analytička Liz Ann Sondersová ze společnosti Charles Schwab. K poklesu akciového trhu výrazně přispěly technologické společnosti, jejichž akcie jsou na vývoj úrokových sazeb velmi citlivé.

Na devizovém trhu americký dolar mírně posiloval vůči koši měn. Samotné euro vůči dolaru kolem 22:00 SEČ ztrácelo zhruba desetinu procenta a pohybovalo se těsně pod 1,06 USD. „Dolar posiluje, protože překvapivě silná data (o ekonomice USA) zvyšují očekávání ohledně úrokových sazeb v příštím roce,“ uvedl podle agentury Reuters analytik Karl Schamotta ze společnosti Corpay.

Fed tento měsíc zvýšil svou základní úrokovou sazbu o půl procentního bodu do pásma 4,25 až 4,50 procenta. Tempo zvyšování úroků tak proti předchozím zasedáním sice zpomalil, zároveň však signalizoval, že úroky budou ještě určitou dobu pokračovat v růstu. Základní sazba Fedu se nyní nachází na nejvyšší úrovni od roku 2007.

(ČTK)