Zlato (oz) / USD
2 331,06
0,57 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Americké akcie výrazně oslabily kvůli obavám z války na Ukrajině

Dow Jonesův index, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, ztratil 1,76 procenta a uzavřel obchodování na 33 294,95 bodu. Širší index S&P 500 klesl o 1,55 procenta na 4306,26 bodu a index Nasdaq Composite, v němž je zastoupeno mnoho firem z odvětví vyspělých technologií, se snížil o 1,59 procenta na 13 532,46 bodu.

Americké akcie výrazně oslabily, investoři mají obavy z dopadů války na Ukrajině. Foto: iStock

Na poklesu akciového trhu se velkou měrou podílely finanční společnosti, akcie banky Wells Fargo například oslabily o téměř šest procent. Akcie ropné společnosti Chevron však posílily o zhruba čtyři procenta. Firma těžila z růstu cen ropy i z rozšíření programu pro zpětný odkup vlastních akcií, napsala agentura Reuters.

Analytik Mike Zigmont ze společnosti Harvest Volatility Management uvedl, že investoři nevědí, jak v cenách akcií zohlednit současný geopolitický vývoj. „Reakce investorů je čistě emocionální,“ prohlásil.

Náladu na akciovém trhu podpořila zpráva o únorovém zrychlení růstu zpracovatelského sektoru Spojených států. „Vzhledem ke skutečnosti, že ekonomika USA zrychluje, bude nejistota trvat relativně krátkou dobu a nebylo by překvapením, kdyby trh během několika příštích týdnů našel pevnou půdu pod nohama,“ uvedl analytik Jeff Schulze z firmy ClearBridge Investments.

Na devizovém trhu americký dolar prudce rostl vůči ruskému rublu a výrazně posiloval také vůči euru. Kolem 22:00 SEČ jednotná evropská měna ztrácela zhruba 0,8 procenta na 1,1130 USD.

Ruský rubl obnovil pokles, který na přechodnou dobu zastavila opatření ruských úřadů na podporu domácí měny. Včerejší obchodování v Moskvě uzavřel rubl se ztrátou 6,5 procenta na 101,23 RUB/USD, na dalších trzích se pak jeho ztráty ještě prohloubily, napsala agentura Reuters.

(ČTK)

Další z kategorie Světová ekonomika