Zlato (oz) / USD
2 416,17
0,23 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Americké akcie uzavřely smíšeně, Nasdaq vystoupil na nový rekord

Americké akcie uzavřely dnešní obchodování smíšeně. Dow Jonesův index, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, ztratil 0,49 procenta a zakončil obchodování na 39.806,77 bodu. Širší index S&P 500 však vzrostl o 0,09 procenta na 5308,13 bodu a index Nasdaq Composite, v němž je zastoupeno mnoho firem z odvětví vyspělých technologií, se zvýšil dokonce o 0,65 procenta na 16.794,88 bodu. Index Nasdaq tak uzavřel na novém rekordním maximu. Dow Jonesův index se naopak vrátil pod hranici 40.000 bodů, nad kterou poprvé v historii uzavřel v pátek.

akcie
Index Nasdaq tak uzavřel na novém rekordním maximu. Foto: iStock

Investoři nyní čekají na čtvrtletní výsledky výrobce čipů Nvidia, které podnik zveřejní ve středu. Společnost Nvidia stojí v čele světového trhu s čipy pro umělou inteligenci (AI) a v poslední době těží z prudkého růstu zájmu o tuto technologii. Akcie Nvidie dnes posílily o 2,5 procenta.

„Nasdaq rostl v čele s Nvidií, ale jinak se akciový trh trochu zastavil,“ uvedl podle agentury Reuters analytik Jay Hatfield ze společnosti InfraCap. „Nvidia bude tento týden obchodování s akciemi dominovat,“ dodal.

V centru pozornosti investorů zůstává rovněž budoucí vývoj úrokových sazeb ve Spojených státech. Americká centrální banka (Fed) nyní drží svou základní úrokovou sazbu v pásmu 5,25 až 5,50 procenta, což je nejvyšší úroveň od roku 2001. Centrální banka se pomocí vysokých úroků snaží dostat pod kontrolu inflaci. Údaje o vývoji spotřebitelských cen v USA zveřejněné minulý týden podpořily očekávání, že Fed letos zahájí snižování úrokových sazeb.

Prezident pobočky Fedu v Atlantě Raphael Bostic dnes nicméně uvedl, že bude ještě určitou dobu trvat, než si banka bude jista, že inflace směřuje zpět k dvouprocentnímu cíli. „Otázkou nyní je, kdy dospějeme k jistotě, že inflace je jasně na cestě zpět ke dvěma procentům. Domnívám se, že ještě chvíli potrvá, než to budeme vědět určitě,“ citovala činitele Fedu agentura Reuters.

Na devizovém trhu se dnes americký dolar držel bez výraznějších změn vůči euru. Kolem 22:00 SELČ se jednotná evropská měna pohybovala v blízkosti 1,0860 USD. Oproti pátečnímu závěru tak ztrácela necelou desetinu procenta.

Investoři nyní čekají mimo jiné na středeční zveřejnění zápisu z posledního zasedání Fedu, které se konalo na přelomu dubna a května. Další zasedání Fedu se uskuteční 11. a 12. června.

(ČTK)

Další z kategorie Světová ekonomika