Zlato (oz) / USD
1 601,87
0,00 %
Zlato (oz) / CZK
37 037,76
0,00 %
EUR / USD
1,08
0,00 %
USD / CZK
23,12
0,00 %
Světová ekonomika
Americké akcie rostly díky nadějím ohledně stimulačních opatření

Americké akcie včera posílily díky nadějím, že globální hospodářský růst by mohla podpořit stimulační opatření předních ekonomik, například Číny a Německa. Technologický sektor navíc těžil z rozhodnutí Washingtonu, které umožňuje americkým firmám po další tři měsíce pokračovat v dodávkách součástek a technologií čínskému výrobci telekomunikačních zařízení Huawei Technologies.

Americké akcie včera posílily díky nadějím, že globální hospodářský růst by mohla podpořit stimulační opatření předních ekonomik. Foto: iStock

Dow Jonesův index, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, si připsal 0,96 procenta a obchodování uzavřel na 26.135,79 bodu. Širší index S&P 500 se zvýšil o 1,21 procenta na 2923,65 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite stoupl o 1,35 procenta na 8002,81 bodu.

Čínská centrální banka v sobotu představila změnu ve stanovování klíčové úrokové sazby, která má pomoci snížit náklady podniků na půjčky. V neděli pak německý ministr financí Olaf Scholz naznačil, že Berlín by v případě potřeby mohl na podporu ekonomiky uvolnit 50 miliard eur (1,3 bilionu Kč). „To všechno jsou pozitivní zprávy,“ uvedl analytik Michael O’Rourke ze společnosti JonesTrading. „Investoři jsou rádi, když vidí, že státy chápou rizika,“ dodal.

K růstu akciových indexů velkou měrou přispěla technologická společnost Apple, jejíž akcie posílily o téměř dvě procenta. Akcie kosmetické společnost Estée Lauder se díky překvapivě příznivým hospodářským výsledkům vyšplhaly na rekordní maximum.

Na devizovém trhu americký dolar díky optimismu ohledně stimulačních opatření posiloval vůči japonskému jenu a švýcarskému franku. To jsou měny, které investoři považují za bezpečné útočiště v období nejistoty.

Kolem 22:00 SELČ si dolar vůči jenu i franku připisoval zhruba 0,3 procenta. Euro vůči dolaru zůstalo bez větších změn, ztrácelo necelou desetinu procenta na 1,1077 USD.

(ČTK)