Zlato (oz) / USD
1 990,57
0,63 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Americké akcie posílily v čele s technologickými podniky

Dow Jonesův index, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, si připsal 0,58 procenta a zakončil obchodování na 35 151,04 bodu. Širší index S&P 500 vzrostl o 0,74 procenta na 4547,38 bodu a index Nasdaq Composite, v němž je zastoupeno mnoho firem z odvětví vyspělých technologií, se zvýšil dokonce o 1,13 procenta na 14 284,53 bodu.

akcie
Americké akcie zahájily týden růstem v čele s technologickými společnostmi. Foto: iStock

Poptávku po akciích podpořil pokles výnosů dluhopisů vlády Spojených států. „Akciovému trhu se líbí vývoj na dluhopisovém trhu. Líbí se mu, co vidí ve výsledkových zprávách podniků,“ uvedl analytik Bruce Zaro ze společnosti Granite Wealth Management.

Americký softwarový gigant Microsoft navíc těžil ze zprávy, že pro něj začne pracovat bývalý šéf společnosti OpenAI Sam Altman. Akcie Microsoftu si připsaly přes dvě procenta a jejich cena se během obchodování vyšplhala až na nové rekordní maximum. K růstu se připojily také akcie dalších technologických podniků, například firem Apple a Nvidia, napsala agentura Reuters.

Na devizovém trhu dolar oslaboval, vůči euru sestoupil až na nejnižší úroveň za více než tři měsíce. Finanční trhy předpokládají, že úrokové sazby ve Spojených státech již dosáhly svého vrcholu. Pozornost se tak začíná zaměřovat na to, kdy by americká centrální banka (Fed) mohla zahájit snižování úroků.

(ČTK)

Další z kategorie Světová ekonomika