Zlato (oz) / USD
1 923,83
0,44 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Americké akcie posílily, k růstu velkou měrou přispěly firmy 3M a Goldman Sachs

Dow Jonesův index, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, si připsal 0,62 procenta a zakončil obchodování na 34 559,98 bodu. Širší index S&P 500 vzrostl o 0,63 procenta na 4433,31 bodu a index Nasdaq Composite, v němž je zastoupeno mnoho firem z odvětví vyspělých technologií, se zvýšil o 0,84 procenta na 13 705,13 bodu.

akcie
Americké akcie posílily, k jejich růstu velkou měrou přispěly firmy 3M a Goldman Sachs. Foto: iStock

Akcie průmyslového konglomerátu 3M posílily o více než pět procent. Reagovaly tak na informace médií, že 3M se blíží dohodě o urovnání obvinění ze strany statisíců veteránů, kteří tvrdí, že špunty do uší vyrobené jednou z divizí podniku je nedokázaly ochránit před ztrátou sluchu.

Podle médií by měl konglomerát za urovnání zaplatit zhruba 5,5 miliardy dolarů (přibližně 123 miliard Kč). Částka je tak výrazně nižší, než předpovídali někteří analytici. Ti očekávali, že 3M bude muset zaplatit deset až 15 miliard dolarů.

Banka Goldman Sachs posílila o téměř dvě procenta po zprávě, že uzavřela dohodu o prodej části aktivit v oblasti správy majetku firmě Creative Planning. Prodej je součástí změny strategie banky, jejímž cílem je zaměřit aktivity v oblasti správy majetku na mimořádně bohaté klienty, napsala agentura Reuters.

Šéf americké centrální banky (Fed) Jerome Powell v pátek ponechal otevřenou možnost dalšího zvýšení úrokových sazeb ve Spojených státech, zatímco guvernér japonské centrální banky Kazuo Ueda o víkendu uvedl, že jeho instituce hodlá ponechat nynější přístup k měnové politice beze změny.

Investoři nyní čekají na nová ekonomická data, například na čtvrteční údaje o srpnové inflaci v eurozóně a na páteční zprávu o srpnovém vývoji trhu práce ve Spojených státech.

(ČTK)

Další z kategorie Světová ekonomika