Zlato (oz) / USD
---
--- %
Zlato (oz) / CZK
---
--- %
EUR / USD
---
--- %
USD / CZK
---
--- %
Světová ekonomika
Americké akcie posílily díky příznivým údajům o inflaci výrobních cen v USA

Americké akcie posílily díky příznivým údajům o inflaci výrobních cen v USA. Jejich vývoj zvýšil naději, že americká centrální banka (Fed) zmírní zvyšování úrokových sazeb. Zpráva o ruských raketách, které podle médií dopadly do Polska, vyvolala v druhé polovině seance výkyvy trhu.

USA, akcie

Akcie podpořila zpráva o inflaci výrobních cen v USA. Ukázala, že za 12 měsíců do října vzrostly o osm procent oproti odhadovanému růstu o 8,3 procenta. Foto: iStock

Dow Jonesův index, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, si připsal 0,17 procenta a uzavřel na 33 592,92 bodu. Širší index S&P 500 vzrostl o 0,87 procenta na 3991,73 bodu a index Nasdaq Composite, v němž je zastoupeno mnoho firem z odvětví vyspělých technologií, se zvýšil o 1,45 procenta na 11 358,41 bodu.

Akcie podpořila zpráva o inflaci výrobních cen v USA. Ukázala, že za 12 měsíců do října vzrostly o osm procent oproti odhadovanému růstu o 8,3 procenta.

„Trh byl poháněn údajem o inflaci, který vyšel o něco nižší, než se očekávalo, a do jisté míry potvrdil data z minulého týdne,“ konstatoval analytik Peter Tuz ze společnosti Chase Investment Counsel.

Narážel přitom na vývoj míry inflace ve Spojených státech, která v říjnu počtvrté po sobě klesla. Překvapivě se snížila až na 7,7 procenta ze zářijových 8,2 procenta, uvedlo minulý čtvrtek americké ministerstvo práce.

Odpoledne byl trh „trochu volatilnější, protože se objevily zprávy o dopadu ruské rakety v Polsku“, dodal Tuz. Akcie po této zprávě zhruba v polovině seance odepsaly část zisků, index Dow Jones se dostal do záporných hodnot. Později ztráty smazal. Akcie společnosti Walmart stouply o 6,5 procenta. Americký maloobchodní prodejce předtím zvýšil své roční výhledy tržeb i zisku.

Na devizových trzích euro posiluje vůči dolaru. Přispělo k tomu zejména výrazné zvýšení důvěry investorů a analytiků v německou ekonomiku. Vlivem pozitivních ekonomických statistik vzhledem k dolaru posilují i britská libra a švédská koruna.

Kolem 22:05 SEČ euro k dolaru přidávalo čtvrt procenta na 1,0354 USD. Vůči japonskému jenu jednotná evropská měna ve stejnou dobu klesala o 0,3 procenta na 144,09 JPY.

Dolarový index, který vyjadřuje hodnotu dolaru ke koši šesti hlavních světových měn, ve stejnou dobu ztrácel 0,2 procenta na 106,49 bodu. Krátce klesl na nejnižší hodnotu za poslední tři měsíce.

K jenu americká měna klesala o 0,5 procenta na 139,18 JPY. Britská libra k dolaru stoupala o 0,9 procenta na 1,1862 USD, a pohybovala se tak pod tříměsíčním maximem. Vůči švédské koruně dolar ztrácel 0,1 procenta na 10,48 SEK. K posilování švédské měny přispěla skutečnost, že inflace ve Švédsku v říjnu vzrostla méně, než se očekávalo.

(ČTK)