Zlato (oz) / USD
---
--- %
Zlato (oz) / CZK
---
--- %
EUR / USD
---
--- %
USD / CZK
---
--- %
Světová ekonomika
Americké akcie oslabily po nepříznivých údajích o ekonomice USA

Americké akcie výrazně oslabily po nepříznivých údajích o vývoji ekonomiky Spojených států. Dow Jonesův index, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, ztratil 1,81 procenta a uzavřel na 33.296,96 bodu. Širší index S&P 500 klesl o 1,56 procenta na 3928,86 bodu a index Nasdaq Composite, v němž je zastoupeno mnoho firem z odvětví vyspělých technologií, se snížil o 1,24 procenta na 10.957,01 bodu.

index

Americké akcie výrazně oslabily po nepříznivých údajích o vývoji ekonomiky Spojených států. Foto: iStock

Údaje americké vlády mimo jiné ukázaly, že maloobchodní tržby v USA se v prosinci snížily výrazněji, než se předpokládalo. Podle analytika Sama Stovalla ze společnosti CFRA někteří investoři slabých údajů o ekonomice využili jako příležitosti k vybírání zisků, které jim přinesl předchozí růst akciového trhu.

Mezi investory přetrvávají obavy, že americká centrální banka (Fed) by mohla zvyšováním úrokových sazeb uvrhnout ekonomiku USA do recese. Vysoce postavení činitelé Fedu James Bullard a Loretta Mesterová uvedli, že k potlačení vysoké inflace bude zapotřebí, aby se úrokové sazby dostaly nad pětiprocentní hranici.

Fed v prosinci ve snaze bojovat s inflací zvýšil základní úrokovou sazbu o půl procentního bodu do pásma 4,25 až 4,50 procenta. Tempo zvyšování úroků tak sice proti předchozím zasedáním zpomalilo, zároveň však signalizovalo, že úroky budou ještě určitou dobu pokračovat v růstu.

Na devizovém trhu zůstal kurz amerického dolaru vůči euru bez výraznějších změn. Kolem 22:00 SEČ se jednotná evropská měna pohybovala mírně pod 1,08 USD. Nacházela se tak v blízkosti svého úterního závěru.

Japonský jen zpočátku prudce oslaboval, protože japonská centrální banka se na zasedání rozhodla ponechat beze změny svou mimořádně uvolněnou měnovou politiku. Později však většinu ztrát smazal kvůli očekávání, že banka měnovou politiku v příštích měsících zpřísní. Kolem 22:00 SEČ si dolar vůči jenu připisoval zhruba půl procenta na 128,8 JPY. Během dne se přitom vyšplhal až ke 131,6 JPY.

(ČTK)