Zlato (oz) / USD
---
--- %
Zlato (oz) / CZK
---
--- %
EUR / USD
---
--- %
USD / CZK
---
--- %
Světová ekonomika
Americké akcie oslabily kvůli růstu obav z vysokých úrokových sazeb

Americké akcie oslabily kvůli růstu obav z vysokých úrokových sazeb, za kterým stály příznivé údaje o trhu práce ve Spojených státech. Dow Jonesův index, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, ztratil 1,02 procenta a uzavřel na 32 930,08 bodu. Širší index S&P 500 klesl o 1,16 procenta na 3808,10 bodu a index Nasdaq Composite, v němž je zastoupeno mnoho firem z odvětví vyspělých technologií, se snížil o 1,47 procenta na 10 305,24 bodu.

akcie USA

Americké akcie oslabily kvůli růstu obav z vysokých úrokových sazeb. Foto: iStock

Organizace ADP oznámila, že soukromí zaměstnavatelé ve Spojených státech v prosinci vytvořili 235 000 nových pracovních míst. Analytici přitom podle průzkumu agentury Reuters počítali se vznikem pouze 150 000 nových pracovních míst. Vládní údaje navíc ukázaly, že počet nových žadatelů o podporu v nezaměstnanosti v USA minulý týden klesl na tříměsíční minimum.

Příznivé údaje o trhu práce vyvolávají obavy, že americká centrální banka (Fed) by mohla držet své úrokové sazby na vysokých úrovních delší dobu, než se předpokládalo. „Je zjevné, že dobré zprávy o trhu práce jsou špatnými zprávami pro akciový trh. Data ukazují, že trh práce je velmi odolný,“ uvedl analytik Anthony Saglimbene ze společnosti Ameriprise. „Dokud je trh práce odolný, musí Fed pokračovat ve zpřísňování finančních podmínek, aby zajistil pokles inflace,“ dodal.

Fed v prosinci v rámci boje proti inflaci zvýšil svou základní úrokovou sazbu o půl procentního bodu do pásma 4,25 až 4,50 procenta. Tempo zvyšování úroků tak sice proti předchozím zasedáním zpomalil, zároveň však signalizoval, že úroky budou ještě určitou dobu pokračovat v růstu. Základní sazba Fedu se nyní nachází na nejvyšší úrovni od roku 2007.

Vysoké úrokové sazby posilují atraktivitu amerického dolaru, který tak díky příznivým údajům o trhu práce v USA posiloval. Euro vůči dolaru kolem 22:00 SEČ ztrácelo zhruba 0,7 procenta na 1,0525 USD. „Dobré zprávy (o trhu práce) jsou špatné zprávy pro akcie, ale skvělé zprávy pro dolar,“ uvedl analytik Joe Manimbo z firmy Convera.

Investoři nyní čekají na páteční zprávu americké vlády o prosincové tvorbě pracovních míst, která bude zahrnovat soukromý i veřejný sektor. „Tyto údaje jsou klíčové pro postoj Fedu,“ uvedl analytik Lou Brien ze společnosti DRW Trading. Pozornost investorů se upírá rovněž ke zprávě o prosincovém vývoji inflace v USA, kterou americká vláda zveřejní příští týden ve čtvrtek.

(ČTK)