Zlato (oz) / USD
---
--- %
Zlato (oz) / CZK
---
--- %
EUR / USD
---
--- %
USD / CZK
---
--- %
Světová ekonomika
Americké akcie oslabily kvůli obavám z dopadů vysokých úroků na ekonomiku

Americké akcie opět oslabily. Příznivé údaje o trhu práce ve Spojených státech totiž podpořily obavy, že americká centrální banka (Fed) bude pokračovat v agresivním zvyšování úrokových sazeb, které by mohlo uvrhnou ekonomiku do recese, napsala agentura Reuters.

akcie

Americké akcie opět oslabily. Příznivé údaje o trhu práce ve Spojených státech totiž podpořily obavy, že americká centrální banka (Fed) bude pokračovat v agresivním zvyšování úrokových sazeb. Foto: iStock

Dow Jonesův index, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, ztratil 0,76 procenta a zakončil obchodování na 33 044,56 bodu. Širší index S&P 500 klesl rovněž o 0,76 procenta a uzavřel na 3898,85 bodu. Index Nasdaq Composite, v němž je zastoupeno mnoho firem z odvětví vyspělých technologií, se snížil o 0,96 procenta na 10 852,27 bodu.

Americké ministerstvo práce oznámilo, že počet nových žadatelů o podporu v nezaměstnanosti v USA minulý týden klesl o 15.000 na 190.000. Dostal se tak na nejnižší úroveň od loňského září. Analytici přitom v anketě agentury Reuters počet nových žádostí o podporu odhadovali na 214 000.

Na devizovém trhu americký dolar oslaboval vůči euru i dalším předním měnám. Jednotná evropská měna si kolem 22:00 SEČ vůči dolaru připisovala téměř 0,4 procenta na zhruba 1,0835 USD. V průběhu středečního obchodování euro vystoupilo až na devítiměsíční maximum 1,08875 USD, napsal Reuters.

Prezidentka Evropské centrální banky (ECB) Christine Lagardeová uvedla, že inflace v eurozóně nadále zůstává příliš vysoká a že ECB bude pokračovat ve zvyšování úroků. ECB na svém prosincovém zasedání stejně jako Fed zvýšila svou základní úrokovou sazbu o půl procentního bodu. Tempo zvyšování úroků tak obě banky zpomalily proti předchozím zasedáním.

(ČTK)