Zlato (oz) / USD
2 331,06
0,57 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Americké akcie oslabily kvůli obavám z vysoké inflace

Dow Jonesův index, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, ztratil 0,66 procenta a uzavřel obchodování na 36 079,94 bodu. Širší index S&P 500 klesl o 0,82 procenta na 4646,71 bodu a index Nasdaq Composite, v němž je zastoupeno mnoho firem z odvětví vyspělých technologií, se snížil o 1,66 procenta na 15 622,71 bodu.

Americké akcie oslabily kvůli obavám investorů z negativních dopadů vysoké inflace. Foto: iStock

Americké ministerstvo práce oznámilo, že spotřebitelské ceny v USA se v říjnu meziročně zvýšily o 6,2 procenta. Inflace se tak dostala na nejvyšší úroveň za tři desetiletí. Analytici přitom říjnovou inflaci odhadovali v průměru pouze na 5,8 procenta.

„Vývoj kolem inflace je skutečně tím faktorem, který stojí za vším,“ uvedl analytik Ross Mayfield ze společnosti Baird. „Ovlivní to měnovou i rozpočtovou politiku,“ dodal. „Je těžké mluvit o něčem jiném než o inflaci,“ prohlásil rovněž. Analytik Peter Cardillo z firmy Spartan Capital Securities předpověděl, že inflace pravděpodobně dosáhne vrcholu ve druhém čtvrtletí příštího roku.

Na devizovém trhu americký dolar výrazně posílil, protože zpráva o růstu inflace vyvolala spekulace o tom, že americká centrální banka (Fed) začne zvyšovat úrokové sazby dříve, než se předpokládalo. Euro vůči dolaru sestoupilo na nejnižší úroveň od loňského července. Krátce po 22:00 SEČ jednotná evropská měna ztrácela zhruba procento na 1,1478 USD.

Analytička Seema Shahová ze společnosti Principal Global Investors uvedla, že údaje o inflaci zintenzivní tlak na to, aby Fed přikročil ke zvýšení úrokových sazeb.

Fed minulý týden oznámil, že tento měsíc zahájí postupné omezování nákupů dluhopisů. Svou základní úrokovou sazbu však podle očekávání ponechal v rozpětí nula až čtvrt procenta. Zopakoval rovněž, že současná vysoká inflace podle něj bude přechodná.

(ČTK)

Další z kategorie Světová ekonomika