Zlato (oz) / USD
2 331,06
0,57 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Americké akcie oslabily, k poklesu přispěl Facebook

Americké akcie včera oslabily v důsledku propadu v závěru obchodování. Akcie společnosti Facebook se dostaly pod tlak kvůli obavám ze snahy prezidenta Donalda Trumpa o zavedení tvrdších pravidel pro provoz sociálních sítí, napsala agentura Reuters.

evropská měna vůči dolaru posiluje už třetí den za sebou. Euro těží rovněž z pokračujícího růstu na evropských akciových trzích. Foto: iStock

Dow Jonesův index, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, ztratil o 0,58 procenta a uzavřel na 25.400,64 bodu. Širší index S&P 500 klesl o 0,21 procenta na 3029,73 bodu a index Nasdaq Composite, v němž je zastoupeno mnoho firem z odvětví vyspělých technologií, se snížil o 0,46 procenta na 9368,99 bodu.

Akcie po většinu dne posilovaly díky nadějím na rychlé oživení ekonomiky z útlumu způsobeného koronavirovou krizí. Trump však krátce před skončením obchodování uvedl, že včera podepíše dekret ohledně sociálních sítí. Na pátek pak ohlásil tiskovou konferenci týkající se Číny, se kterou mají Spojené státy v poslední době napjaté vztahy.

Bílý dům následně oznámil, že Trump nařídil přezkoumat zákon, který chrání sociální sítě před převzetím zodpovědnosti za obsah zveřejněný jejich uživateli. Exekutivní příkaz podepsal v reakci na krok společnosti Twitter, která označila několik jeho zpráv za nepřesné.

Na devizovém trhu euro pokračovalo v růstu vůči americkému dolaru. Nadále těží z plánu na obnovu ekonomik členských zemí Evropské unie v hodnotě 750 miliard eur (přes 20 bilionů Kč), který tento týden představila Evropská komise. Kolem 22:00 SELČ vykazovala jednotná evropská měna nárůst o 0,6 procenta na 1,1074 USD.

Evropská komise představila plán obnovy ve středu, řada států však dává najevo zásadní námitky, a diplomaté proto očekávají náročná jednání. „Otázka financování plánu obnovy sice ještě není vyřešená a uzavřená, návrh Evropské komise však hráče na trhu přesvědčil,“ uvedli podle agentury DPA analytici ze společnosti Landesbank Hessen-Thüringen.

Jednotná evropská měna vůči dolaru posiluje už třetí den za sebou. Euro těží rovněž z pokračujícího růstu na evropských akciových trzích. Za tím stojí kromě plánu hospodářské obnovy rovněž postupné uvolňování opatření proti koronaviru a oživování podnikatelské aktivity.

(ČTK)

Další z kategorie Světová ekonomika