Zlato (oz) / USD
1 915,93
0,07 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Americké akcie oslabily, investoři čekají na projev šéfa Fedu

Americké akcie oslabily, nejvýrazněji index technologického trhu Nasdaq. Investoři podle agentury Reuters pociťují nervozitu před pátečním projevem šéfa americké centrální banky (Fed) Jeroma Powella na sympoziu centrálních bankéřů v horském letovisku Jackson Hole.

Jerome Powell
Investoři podle agentury Reuters pociťují nervozitu před pátečním projevem šéfa americké centrální banky (Fed) Jeroma Powella na sympoziu centrálních bankéřů. Foto:: Wikimedia

Dow Jonesův index, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, ztratil 1,08 procenta a zakončil obchodování na 34 099,42 bodu. Širší index S&P 500 klesl o 1,35 procenta na 4376,31 bodu a index Nasdaq Composite, v němž je zastoupeno mnoho firem z odvětví vyspělých technologií, se snížil o 1,87 procenta na 13 463,97 bodu.

Akcie společnosti Nvidia dosáhly na začátku seance rekordního maxima 502,16 USD. Posléze ale oslabily. Připsaly si 0,1 procenta na 471,63 USD. Společnost ve středu poskytla výrazně lepší než očekávanou prognózu v souvislosti s poptávkou po svých čipech pro umělou inteligenci (AI) a uvedla, že odkoupí akcie v hodnotě 25 miliard USD (558,4 miliardy Kč).

Centrální bankéři a další ekonomičtí představitelé se sešli na každoročním sympoziu v Jackson Hole ve Wyomingu. V pátek přednese Powell projev o ekonomickém výhledu.

„Ačkoli se investoři chtějí soustředit na společnost Nvidia a na technologie (…), stále se jedná o trh, který je fixován na kroky Fedu. Stále jde o to, co zítra Powell řekne,“ konstatoval Jake Dollarhide, šéf společnosti Longbow Asset Management.

Americké ministerstvo práce oznámilo, že počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti minulý týden klesl, což signalizuje, že trh práce zůstává napjatý navzdory agresivnímu zvyšování úrokových sazeb Fedem. Výnosy dluhopisů americké vlády se zvýšily.

Na devizových trzích posílil dolar. Pomohla tomu statistika amerického pracovního trhu. Dolarový index, který sleduje výkon dolaru ke koši šesti předních světových měn, kolem 21:50 SELČ rostl o 0,6 procenta na 104,01 bodu. Euro ve stejnou dobu k dolaru klesalo o půl procenta na 1,0806 USD.

K japonskému jenu dolar posiloval o 0,7 procenta na 145,86 jenu. Jednotná evropská měna k jenu přidávala 0,2 procenta na 157,63 jenu.

(ČTK)

Další z kategorie Světová ekonomika