Zlato (oz) / USD
2 331,06
0,57 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Americké akcie mírně posílily po silném růstu v minulém týdnu

Dow Jonesův index, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, si připsal 0,10 procenta a zakončil obchodování na 34 095,86 bodu. Širší index S&P 500 vzrostl o 0,18 procenta na 4365,98 bodu a index Nasdaq Composite, v němž je zastoupeno mnoho firem z odvětví vyspělých technologií, se zvýšil o 0,30 procenta na 13 518,78 bodu.

akcie
Americké akcie mírně posílily poté, co minulý týden zažily nejvýraznější týdenní nárůst od začátku letošního roku. Foto: iStock

Akcie v poslední době těží z očekávání, že americká centrální banka (Fed) již nebude zvyšovat úrokové sazby. Investoři budou nyní pozorně sledovat výroky vedoucích představitelů Fedu, aby si učinili jasnější představu ohledně budoucího vývoje měnové politiky ve Spojených státech. Projevy má tento týden v plánu řada činitelů americké centrální banky, včetně jejího šéfa Jeroma Powella, napsala agentura Reuters.

Fed minulý týden ponechal svou hlavní úrokovou sazbu podle očekávání beze změny v pásmu 5,25 až 5,50 procenta, tedy na nejvyšší úrovni od roku 2001. Naposledy ji zvýšil koncem července.

Analytik Art Hogan ze společnosti B. Riley Wealth uvedl, že inflace se podle dostupných údajů ubírá směrem, který odpovídá potřebám Fedu. V září se spotřebitelské ceny v USA zvýšily o 3,7 procenta a zprávu o jejich říjnovém vývoji zveřejní americká vláda příští týden. Fed bude o nastavení úrokových sazeb rozhodovat v prosinci.

Na devizovém trhu americký dolar kvůli předpokládanému konci zvyšování úroků v USA sestoupil vůči euru až na nejnižší úroveň za téměř osm týdnů, později však své ztráty smazal. Krátce po 22:00 SEČ jednotná evropská měna vůči dolaru vykazovala pokles o zhruba desetinu procenta na 1,0720 USD. Během dne přitom vystoupila až na 1,0756 USD, nejvýše od 13. září.

Očekávání, že zvyšování úrokových sazeb Fedu je již u konce, podpořily v pátek překvapivě slabé údaje o říjnové tvorbě pracovních míst v USA. Další růst eura vůči dolaru by nicméně podle analytiků mohl omezit relativně slabý vývoj ekonomiky eurozóny ve srovnání s americkým hospodářstvím.

(ČTK)

Další z kategorie Světová ekonomika