Zlato (oz) / USD
2 334,42
0,72 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Americké akcie mírně oslabily, čeká se na nové údaje o ekonomice

Dow Jonesův index, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, dnes ztratil 0,08 procenta a zakončil obchodování na 39.282,33 bodu. Širší index S&P 500 klesl o 0,28 procenta na 5203,58 bodu a index Nasdaq Composite, v němž je zastoupeno mnoho firem z odvětví vyspělých technologií, se snížil o 0,42 procenta na 16.315,70 bodu.

akcie USA
Americké akcie dnes mírně oslabily. Investoři nyní čekají na nové údaje o ekonomice, které by jim mohly poskytnout lepší představu o budoucím vývoji úrokových sazeb ve Spojených státech. Foto: iStock

Na burzu dnes vstoupily akcie společnosti Trump Media & Technology Group (TMTG), jejíž součástí je sociální síť Truth Social a ve které má většinu bývalý americký prezident Donald Trump. Akcie TMTG si během prvního dne obchodování připsaly přes 16 procent a uzavřely na zhruba 58 dolarech. Během dne se přitom vyšplhaly až na téměř 80 dolarů.

Americké ministerstvo obchodu v pátek zveřejní údaje o únorovém vývoji cenového indexu výdajů na osobní spotřebu ve Spojených státech. Tento index je preferovaným ukazatelem inflace pro americkou centrální banku (Fed).

Analytici podle průzkumu agentury Reuters předpokládají, že index za únor vykáže meziměsíční nárůst 0,4 procenta a meziroční zvýšení 2,5 procenta. „Ta důležitá čísla přijdou v pátek. To jsou ta čísla, která budou všichni sledovat,“ uvedl analytik Stephen Massocca ze společnosti Wedbush Securities.

Minulý týden Fed podle očekávání ponechal svou základní úrokovou sazbu v pásmu 5,25 až 5,50 procenta, což je nejvyšší úroveň za 22 let. Potvrdil nicméně, že v letošním roce počítá s trojím snížením základní sazby, celkem o 0,75 procentního bodu. Podle ukazatele FedWatch Tool burzovního operátora CME nyní finanční trhy přisuzují více než 70procentní pravděpodobnost tomu, že Fed v červnu sníží úroky minimálně o čtvrt procentního bodu.

Na devizovém trhu se dnes kurz amerického dolaru držel bez výraznějších změn. Euro vůči dolaru krátce po 21:00 SEČ ztrácelo necelou desetinu procenta a pohybovalo se v blízkosti 1,0830 USD.

(ČTK)

Další z kategorie Světová ekonomika