Zlato (oz) / USD
2 331,06
0,57 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Americké akcie mírně oslabily, čeká se na nové údaje o ekonomice USA

Americké akcie zahájily týden mírným poklesem. Pozornost investorů se zaměřila na blížící se údaje o vývoji ekonomiky Spojených států, které by mohly naznačit, kdy americká centrální banka (Fed) zahájí snižování úrokových sazeb.

akcie
Americké akcie zahájily týden mírným poklesem. Foto: iStock

Dow Jonesův index, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, včera ztratil 0,16 procenta a zakončil obchodování na 39 069,23 bodu. Širší index S&P 500 klesl o 0,38 procenta na 5069,53 bodu a index Nasdaq Composite, v němž je zastoupeno mnoho firem z odvětví vyspělých technologií, se snížil o 0,13 procenta na 15 976,25 bodu.

Americké ministerstvo obchodu ve čtvrtek zveřejní údaje o lednovém vývoji cenového indexu výdajů na osobní spotřebu ve Spojených státech. Tento index je preferovaným ukazatelem inflace pro americkou centrální banku (Fed). Šéf Fedu Jerome Powell v lednu uvedl, že úrokové sazby ve Spojených státech již dosáhly svého vrcholu a v letošním roce se zřejmě budou snižovat. Označil však za nepravděpodobné, že Fed snižování úroků zahájí již na svém březnovém zasedání.

Minulý týden se akciové indexy Dow Jones a S&P 500 vyšplhaly na nová rekordní maxima. K jejich růstu přispěly příznivé hospodářské výsledky a prognózy amerického výrobce čipů Nvidia, které podpořily optimismus investorů ohledně podniků působících v oblasti umělé inteligence (AI).

(ČTK)

Další z kategorie Světová ekonomika