Zlato (oz) / USD
1 925,67
0,47 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Americké akcie klesly, volby nepřinesly očekávané drtivé vítězství republikánů

Americké akcie oslabily poté, co parlamentní volby ve Spojených státech nepřinesly předpokládané drtivé vítězství Republikánské strany. Dow Jonesův index, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, ztratil 1,95 procenta a uzavřel na 32 513,94 bodu. Širší index S&P 500 se propadl o 2,08 procenta na 3748,57 bodu a index Nasdaq Composite, v němž je zastoupeno mnoho firem z odvětví vyspělých technologií, klesl dokonce o 2,48 procenta na 10 353,17 bodu.

USA, volby
Podle amerických médií je zřejmé, že se nekonala „rudá vlna“, kterou očekávali republikáni i předvolební průzkumy. Foto: iStock

„To, co se na trzích očekávalo, byla rudá vlna,“ uvedl analytik Jay Hatfield ze společnosti Infrastructure Capital Management. „Domnívám se, že se nacházíme v unikátní situaci, ve které platí, že čím výrazněji republikáni zvítězí, tím lepší to pro akciový trh bude. Přinejmenším některé akcie by výrazně rostly, například akcie firem působících ve zbrojním a energetickém průmyslu,“ dodal.

K poklesu akciového trhu velkou měrou přispěla mediální a filmová společnost Walt Disney, jejíž akcie se propadly o více než 13 procent. Čtvrtletní zisk podniku totiž zaostal za očekáváním analytiků kvůli ztrátě ve streamovací divizi, která se potýká s prudkým růstem nákladů. Akcie výrobce elektromobilů Tesla oslabily o více než sedm procent po zprávě, že šéf podniku Elon Musk prodal akcie Tesly v hodnotě téměř čtyř miliard dolarů.

Na devizovém trhu americký dolar posiloval, kolem 22:00 SEČ euro vůči dolaru ztrácelo zhruba 0,6 procenta na 1,0010 USD. Pozornost devizového trhu se nyní přesunuje od amerických voleb ke čtvrtečním údajům o vývoji inflace ve Spojených státech. Na jejich základě se budou investoři snažit odhadnout další vývoj měnové politiky americké centrální banky (Fed).

Minulý týden Fed v rámci boje proti inflaci opět zvýšil úrokové sazby o 0,75 procentního bodu. Jeho základní sazba se tak dostala do rozpětí 3,75 až 4,00 procenta, tedy na nejvyšší úroveň za téměř 15 let. Spekuluje se o tom, že příští měsíc by banka mohla úrokové sazby snížit pouze o půl procentního bodu.

(ČTK)

Další z kategorie Světová ekonomika