Zlato (oz) / USD
1 915,27
0,46 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Americké akcie klesly kvůli obavám o ekonomiku USA

Dow Jonesův index, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, ztratil 1,02 procenta a zakončil obchodování na 33 530,83 bodu. Širší index S&P 500 klesl o 1,58 procenta na 4071,63 bodu a index Nasdaq Composite, v němž je zastoupeno mnoho firem z odvětví vyspělých technologií, se snížil o 1,98 procenta na 11 799,16 bodu.

akcie USA
Americké akcie výrazně oslabily kvůli obavám ze zpomalování růstu ekonomiky Spojených států. Foto: iStock

Akcie zasilatelské společnosti United Parcel Service (UPS) oslabily o zhruba deset procent, protože firma zhoršila odhad celoročních tržeb. Společnost UPS je podobně jako její hlavní konkurent FedEx považována za barometr ekonomické aktivity ve Spojených státech. Akcie FedExu oslabily o téměř tři procenta.

Akcie americké regionální banky First Republic se propadly dokonce o téměř 50 procent. Reagovaly tak na zprávu, že klienti z banky v prvním čtvrtletí vybrali vklady za více než 100 miliard dolarů. First Republic se dostala pod zvýšený tlak v důsledku nedávného kolapsu amerických finančních ústavů Silicon Valley Bank (SVB) a Signature Bank.

Na devizovém trhu americký dolar oslaboval kvůli poklesu zájmu investorů o rizikovější aktiva. Euro krátce po 22:00 SELČ vůči dolaru ztrácelo zhruba 0,7 procenta na 1,0970 USD. Od začátku března si však jednotná evropská měna nadále připisuje zhruba čtyři procenta, upozornila agentura Reuters.

Investoři vnímají americký dolar jako bezpečné útočiště v období nejistoty. Za růstem dolaru stojí obavy ohledně vývoje firemních zisků a vyhlídek světové ekonomiky.

Za bezpečné útočiště v období nejistoty považují investoři rovněž japonský jen. Krátce po 22:00 ztrácelo euro vůči jenu zhruba 1,2 procenta na 146,5 JPY. Růstu japonské měny nezabránily ani známky toho, že nový guvernér japonské centrální banky Kazuo Ueda nehodlá spěchat se změnou její mimořádně uvolněné měnové politiky, napsala agentura Reuters.

Další z kategorie Světová ekonomika