Zlato (oz) / USD
---
--- %
Zlato (oz) / CZK
---
--- %
EUR / USD
---
--- %
USD / CZK
---
--- %
Světová ekonomika
Americká centrální banka poprvé od roku 2018 zvýšila úrokové sazby

Americká centrální banka (Fed) zvýšila svou základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu do rozpětí 0,25 až 0,50 procenta. Ke zvýšení úroků přikročila poprvé od konce roku 2018. Zpřísňováním měnové politiky reaguje na prudký vzestup inflace ve Spojených státech.

graf, USA

Americké akcie po zveřejnění rozhodnutí Fedu přišly o většinu svých zisků ze začátku obchodování. Foto: iStock

Fed nyní předpokládá, že letos zvýší úroky celkem sedmkrát. Centrální banka dnes rovněž zhoršila odhad letošního růstu americké ekonomiky na 2,8 procenta z dříve předpokládaných čtyř procent. Předpověděla, že ekonomickou aktivitu bude brzdit ruský útok na Ukrajinu, který rovněž zvýší tlak na růst spotřebitelských cen.

„Ruská invaze na Ukrajinu způsobuje obrovské lidské i ekonomické útrapy. Důsledky pro ekonomiku USA jsou velmi nejisté, je však pravděpodobné, že v nejbližší době budou invaze a související události vytvářet dodatečný tlak na růst inflace a brzdit hospodářskou aktivitu,“ uvedl Fed ve zprávě.

V únoru meziroční růst spotřebitelských cen ve Spojených státech zrychlil na 7,9 procenta z lednových 7,5 procenta. Inflace se tak nachází na nejvyšší úrovni od ledna 1982 a vysoko nad dvouprocentním cílem Fedu.

(ČTK)