Zlato (oz) / USD
1 754,50
0,00 %
Zlato (oz) / CZK
37 943,93
0,00 %
EUR / USD
1,17
0,00 %
USD / CZK
21,63
0,00 %
Světová ekonomika
Americká centrální banka nechala úroky beze změny, zvažuje omezení podpory

Americká centrální banka (Fed) včera podle očekávání ponechala svou mimořádně uvolněnou měnovou politiku beze změn. V prohlášení zveřejněném na závěr dvoudenního zasedání měnového výboru však uvedla, že americká ekonomika se dál zotavuje z dopadů pandemie a že Fed pokračuje směrem ke splnění svého cíle zaměstnanosti a inflace. To je podle analytiků mírný krok směrem k omezování nákupů aktiv.

Svou klíčovou úrokovou sazbu Fed ponechal v rozpětí nula až čtvrt procenta. Centrální banka rovněž hodlá pokračovat v nákupech cenných papírů v objemu 120 miliard dolarů (zhruba 2,6 bilionu Kč) měsíčně. Foto: iStock

„Díky pokroku v očkování a silné podpoře, kterou poskytuje měnová politika, se ukazatele ekonomické aktivity a zaměstnanosti nadále zlepšují,“ uvedl Fed. Ekonomika podle něj učinila pokrok směrem ke zlepšení situace na trhu práce, které chce vidět dřív, než sníží měsíční objem nákupů dluhopisů.

Vyšší inflace je podle Fedu nadále způsobena přechodnými faktory. Centrální bankéři očekávají, že pokrok v očkování proti covidu-19 bude nadále zmírňovat dopad pandemie na ekonomiku.

Díky silnému růstu americké ekonomiky Fed na svém zasedání v polovině června začal jednat o tom, kdy a jak by mohl začít snižovat měsíční nákupy státních dluhopisů a hypotečních cenných papírů. Ekonomové očekávají, že první krok směrem k ukončení krizových programů by Fed mohl učinit koncem letošního nebo začátkem příštího roku.

(ČTK)