Zlato (oz) / USD
1 912,70
0,54 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Američané zasažení rozpočtovou krizí masově žádají stát o podporu

Počet amerických státních zaměstnanců, kteří se v důsledku rozpočtové krize ocitli na neplacené dovolené a žádají o podporu v nezaměstnanosti začal v prvních dvou týdnech od zastavení vládního financování prudce stoupat. Oznámilo to dnes americké ministerstvo práce.

Rozpočtová krize zasáhla asi 800.000 státních zaměstnanců, z nichž necelá polovina nechodí do práce a zbytek pracuje zadarmo. Foto: Pixabay

Financování části ministerstev a vládních agentur se v důsledku sporu prezidenta s demokratickými kongresmany o hraniční zeď zastavilo 22. prosince.

Zatímco za normální situace podle vládních statistik týdně žádá o podporu v nezaměstnanosti zhruba 1000 propuštěných státních zaměstnanců, v prvním týdnu rozpočtové krize přišlo žádostí zhruba 5000 a ve druhém 10.000.

Rozpočtová krize zasáhla asi 800.000 státních zaměstnanců, z nichž necelá polovina nechodí do práce a zbytek pracuje zadarmo.

Podle amerických zákonů mohou státní zaměstnanci, kteří v důsledku nedostatku státních peněz zůstali doma požádat o podporu v nezaměstnanosti. Ti, kteří musejí zadarmo pracovat, protože jejich zaměstnání je zařazeno na seznam státně důležitých, o podporu žádat nemohou.

I státní zaměstnanci pobírající podporu v nezaměstnanosti musejí ovšem dávky vrátit, jakmile rozpočtová krize skončí a svou výplatu dostanou zpětně.

(ČTK)

Další z kategorie Světová ekonomika