Zlato (oz) / USD
1 924,20
0,29 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Akcie ve světě v prvním čtvrtletí zpevnily, řada evropských indexů je na maximu

Akcie na světových trzích v prvních třech měsících letošního roku většinou zpevnily. Nejsledovanější americký akciový index S&P 500 si za první čtvrtletí připsal 7,5 procenta, evropský index Euro STOXX 50 pak téměř 12 procent. Řada evropských akciových indexů přitom dosáhla historických maxim, dařilo se hlavně technologickým titulům, ukazují statistiky.

akcie
Akcie na světových trzích v prvních třech měsících letošního roku většinou zpevnily. Foto: iStock

„Optimismus na akciových trzích byl přerušen v první polovině března, kdy se do problémů dostalo několik bank. Problémy se ale nepřelily do celého finančního trhu a u investorů do akcií tak v prvním čtvrtletí roku převládal optimismus,“ řekl ČTK analytik investičního webu Portu Lukáš Raška.

Americký technologický index Nasdaq se po výrazném loňském propadu dostal od začátku roku do plusu a jeho růst činí 17,7 procenta, uvedl analytik XTB Štěpán Hájek. Řada evropských akciových indexů se podle něj dostala na historická maxima, a to vše uprostřed velmi zvláštního prostředí pro riziková aktiva, jak řekl. Německý akciový index DAX vzrostl o 11,08 procenta, francouzský index CAC 40 atakoval historická maxima, ze kterých sice mírně klesl, ale od začátku roku přidal 11,27 procenta.

V letošním roce se podle Rašky zatím daří hlavně akciím technologických společností. Nvidia si od začátku roku připsala 94 procent, Meta Platforms téměř 70 procent, Tesla 92 procent, Salesforce 48 procent a společnost Apple 32 procent.

„Kdo nakupoval na začátku roku, může si mnout ruce. Nedaří se zatím akciím farmaceutických firem a bank. Akcie Johnson & Johnson ztrácejí od začátku roku 13 procent, ještě hůře jsou na tom akcie Pfizeru, které od začátku roku odepsaly 20,4 procenta. V podstatě celou svoji hodnotu ztratily akcie zkrachovalých bank SVB a Signature Bank a zároveň byly tyto akcie staženy z obchodování na burze,“ upozornil Raška.

Index Euro STOXX 50, který sleduje 50 nejhodnotnějších akcií v eurozóně, si od začátku roku připsal 11,9 procenta. „Banky v EU jsou prý v dobré kondici a výraznější problémy by jim hrozit neměly. Investory do evropských akcií tak tyto problémy trápily jen krátkodobě a index Euro STOXX 50 se tak brzo vrátil k růstu,“ podotkl Raška.

I nejsledovanější akciové indexy v Asii začaly rok v zelených číslech. Investoři mají zájem o japonské akcie, index tokijské burzy Nikkei 225 si tak od začátku roku připisuje devět procent. Dařilo se také akciím obchodovaným na burze v Šanghaji. Čínský index SSE Composite si tak v prvním čtvrtletí připsal více než pět procent.

(ČTK)

Další z kategorie Světová ekonomika