Zlato (oz) / USD
2 055,68
0,75 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Akcie ve světě v lednu vesměs zpevnily, klíčový index S&P 500 zdolal rekord

Na světových akciových trzích se v lednu nálada nezměnila, akcie dál vesměs posilovaly. Některé indexy, jako například nejsledovanější americký indikátor S&P 500 či technologický index Nasdaq 100, překonaly historická maxima, vyplývá z burzovních statistik. Výrazné zisky si připsaly také evropské a japonské akcie, naopak propadly ty čínské.

akcie
Na světových akciových trzích se v lednu nálada nezměnila, akcie dál vesměs posilovaly. Foto: iStock

„Hlavní americký index S&P 500 za leden vzrostl o 2,2 procenta, což lze připisovat optimistickému očekávání investorů ohledně možného snížení sazeb americké centrální banky (Fed),“ řekl ČTK analytik investiční společnosti Portu Marek Pokorný. Index Nasdaq Composite, v němž je zastoupeno mnoho firem z odvětví vyspělých technologií, si od začátku roku připsal 2,7 procenta. K jeho růstu nadále přispívá nadšení ohledně umělé inteligence (AI) a růst cen akcií velkých technologických společností.

Evropským akciím se podle Pokorného od nového roku dařilo podobně. Panevropský index Euro STOXX 50 zaznamenal nárůst o 2,8 procenta, což odráží optimismus investorů vzhledem k ekonomické situaci v eurozóně, která se v posledním čtvrtletí loňského roku překvapivě vyhnula recesi.

V Asii byl vývoj různorodý, s pokračujícím silným růstem japonského Nikkei 225, který přidal 8,2 procenta. Nadále těžil ze slabého kurzu jenu a z uvolněné měnové politiky. Indické akcie reprezentované indexem Nifty 50 leden uzavřely okolo nuly, zatímco na čínské akcie nadále doléhaly ekonomické problémy a nedůvěra investorů, což vedlo k poklesu hongkongského indexu Hang Seng o 7,3 procenta.

Jedním z největších vítězů kolem umělé inteligence je americký výrobce procesorů Nvidia, uvedl analytik XTB Štěpán Hájek. Loni investoři u těchto akcií našli největší zisky a pozitivní vyhlídky ohledně pokračující setrvačnosti růstu poptávky od dalších společností stačily k růstu akcií od začátku roku o 27,7 procenta. Ještě větší radost udělaly investorům akcie společnosti Super Micro Computer, která se specializuje na řešení pro datová centra a cloudové služby. Její akcie jsou od začátku roku díky solidním výsledkům a ještě lepšímu výhledu o 86,5 procenta výše.

Jednou z nejztrátovějších akcií je podle Hájka Tesla, jejíž výsledky zklamaly a kde nucené slevy elektromobilů dál tlačí na marže. Od začátku roku jsou tyto akcie o 22,9 procenta níže. Nedaří se ani akciím výrobce letadel Boeing, kde letounu společnosti Alaska Airlines za letu prasknul dveřní panel. Od začátku roku klesly akcie Boeingu o 16,2 procenta.

(ČTK)

Další z kategorie Světová ekonomika