Zlato (oz) / USD
2 331,06
0,57 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Akcie ve Spojených státech zpevnily, přispěl k tomu růst akcií Tesly

Americké akcie zpevnily. Akcie automobilky Tesla rostly vlivem dobrých výsledků hospodaření, což pomohlo vyvážit pokles pokles akcií telekomunikačních a energetických společností.

Tesla
Tesla ve druhém čtvrtletí meziročně téměř zdvojnásobila zisk. Zvýšení cen elektromobilů kompenzovalo problémy s výrobou. Akcie společnosti si připsaly 9,8 procenta. Foto: iStock

Dow Jonesův index, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, přidal 0,51 procenta a uzavřel na 32.036,90 bodu. Širší index S&P 500 vzrostl o 0,99 procenta na 3998,95 bodu a index Nasdaq Composite, v němž je zastoupeno mnoho firem z odvětví vyspělých technologií, se zvýšil o 1,36 procenta na 12.059,61 bodu.

Tesla ve druhém čtvrtletí meziročně téměř zdvojnásobila zisk. Zvýšení cen elektromobilů kompenzovalo problémy s výrobou. Akcie společnosti si připsaly 9,8 procenta.

Akcie společnosti AT&T se propadly o 7,62 procenta. Telekomunikační firma snížila výhled svého finančního toku, protože někteří její předplatitelé platí služby se zpožděním. Propad akcií AT&T se přelil do celého telekomunikačního odvětví. Akcie energetických společností klesly kvůli slabým cenám ropy.

Trh s napětím vyhlíží zasedání americké centrální banky (Fed), které se bude konat příští týden. Očekává se zvýšení základního úroku o 0,75 procentního bodu. Po rozhodnutí Fedu o sazbách budou příští týden následovat klíčové údaje o hrubém domácím produktu (HDP) Spojených států za druhé čtvrtletí, které budou pravděpodobně opět záporné, napsala Reuters.

Na devizových trzích euro po zvýšení úrokové sazby Evropskou centrální bankou (ECB) výrazně posílilo, později však o většinu zisků přišlo. Banka svou základní úrokovou sazbu zvedla o půl procentního bodu na 0,50 procenta, ke zvýšení úroků tak přikročila poprvé od roku 2011. Zpřísňováním měnové politiky reaguje na rostoucí inflaci v eurozóně, rozsah zvýšení sazeb je přitom výraznější, než banka původně avizovala.

Kolem 21:55 SELČ si euro k dolaru připisoval 0,2 procenta na 1,0203 USD. Dolarový index, který vyjadřuje hodnotu dolaru ke koši šesti hlavních světových měn, ve stejnou dobu odepisoval 0,2 procenta na 106,84 bodu. Dolar k japonskému jenu ztrácel půl procenta na 137,53 JPY. Euro k jenu klesalo o 0,2 procenta na 140,32 JPY.

(ČTK)

Další z kategorie Světová ekonomika